| SteauaNordului a întrebat:

Buna seara tuturor! Vin si eu cu o mica problema. In familia mea se fumeaza mai rau ca intr-o casa de turci. Se subintelege ca intra mirosul in haine sau in par. Cand am iesit cu iubitul la plimbare a remarcat ca aveam parul ud ( il spalasem ca sa scot mirosul gretos de tigari). I-am explicat care a fost cauza de mi-am spalat parul si a insistat ca si eu fumez si ca nu vreau sa recunosc. Cum as putea sa il conving ca nu pun gura pe tigari?
Mentionez ca acum multi ani cand ne-am cunoscut, fumam, eram in liceu dar m-am lasat imediat dupa bacalaureat.Au trecut multi ani, am crescut si m-am desteptat, mi-am dat seama ca nu e bine. dar el insa a ramas la ideea ca sunt fumatoare. Ce sa fac? Help me!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Timpul! El va demonstra ca nu esti fumatoare. Probabil sunteti prieteni de putin timp, si nu a avut timp sa realizeze ca tu nu ai de-a face cu tigarile. Insa in timp va vedea ca nu te atingi de ele si va intelege. Totul e ca sa petreceti cit mai mult timp impreuna, in cit mai multe situatii de viata, si el va realiza ca de fapt tu nu fumezi, ca nu te va vedea niciodata cu tigara in gura.

9 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Este criminal( la propriu) ca familia ta fumeaza in casa si te expune fumatului pasiv. Vreau sa-ti spun ca socrul meu era un fumator inrait si saptamana trecuta a fost depistat cu cancer pulmonar. Convinge-ti rudele sa fumeze in afara spatiului de locuit fiindca fumatul pasiv este la fel de nociv ca si cel activ si risti sa te imbolnavesti, nefumatoare fiind.Cat despre prietenul tau, explica-i cum stii tu mai bine ca nu esti fumatoare.

| baru a răspuns:

Sall. Asa se spune: Nu incerca sa faci pe cineva sa te inteleaga, ca nu vei reusi. Tot asa si cu el. Poate sa creada ce vrea el. Daca te iubeste, te accepta asa cum esti. Legat de tigari, este problema ta daca fumezi sau nu. Daca totusi doresti sa-i arati ca nu fumezi, un medic si se rezolva. Dar, cand cineva nu are incredere in tine, la lucruri marunte, ce te vei face mai incolo? Asa ca, ai grija. Pa!

| SteauaNordului explică:

Buna crystal
a fost la mine in casa, ai mei stiu ca el e nefumator si cand e sa vina aerisesc bine...asta e pb

| SteauaNordului explică:

Multumesc cristi

| Crystal112 a răspuns:

Invital in familie la masa sa vada cum se fumeaza la tine in casa

| Crystal112 a răspuns:

Nu se rezolva cu un medic
daca la ea in casa se fumeaza ea are tutun in plamani prin simplu fapt ca locuieste acolo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E problema lui daca nu are incredere in tine

| sebysebyca a răspuns:

Am citit enuntul tau si am mai aruncat si o privire asupra commurilor. voiam sa scriu exact ce a scris si userul crystal112 dar m-am razgandit.eu cred ca problema este un pic mai nuantata si nu cred ca-si va gasi rezolvare curand.de ce spun asta? pentru ca familia ta, nu va renunta la tigari numai de dragul prietenului tau, aici cred ca se aplica una din legile razboiului, mai bine omori un om decat o tara, iar in al doilea rand cred ca tu ai o problema si cu prietenul tau, sa nu zic ca el are o problema cu el insusi! ce anume? este o zicala si nu degeaba ea are o nuanta de adevar.cand nu ai incredere in cel din fata ta, nu ai incredere in tine. daca el are in sange samanta indoielii sa stii ca acesti oameni greu se schimba! e un drog, o boala incurabila, de care nu e bucuros nici purtatorul.ii vei demonstra intr-un tarziu ca nu fumezi, dar el intre timp deja va avea o alta cauza de indoiala asupra ta...parerea mea? intr-un tarziu vei obosi si vei renunta la ceva! oare la ce? mai tinem legatura!

| DeadSpace a răspuns:

Si la mine se fumeaza mult vreo 6 cutii de tigari si i-am explicat si eu sa termine cu tigara dar nu vrea, este ca un drog.Nu poate nimeni doar el sa il faca sa inteleaga, dar cu foarte mult greu. Sper ca ti-am raspuns la intrebarea ta.