| Seulbi a întrebat:

Bună seara!
Vreau să încep cu a spune că nu caut aici soluții, diagnostic sau rezolvări, ci doar părerile unor oameni care poate știu sau au trecut prin asta.

De ceva timp sufăr de niște simptome foarte ciudate, care nu îmi dau pace. Totuși, de aseară s-au înrăutățit. De la ora 4 dimineața, tremur aproape constant, deși îmi e cald (transpir și îmi e foarte cald, în special în zona capului), am respirație greoaie, îmi bate inima rapid (puls 122) și uneori am tensiunea 13/9. Temperatura este 36.2, am o stare de oboseală extrem de mare, stare de greață și foarte des îmi simt inima ciudat în piept, "fluturând", mai ales la efort. Am și picioarele reci sloi, deși le țin la căldură, iar gâtul pare că mă sugrumă (presupun că ar fi glanda tiroidă). De luni bune am o infecție în corp (leucocite mărite, proteina C reactivă 13.00, VSH mărit) și nu găsesc cauza, deși am fost la atâția doctori. Tot ce s-a mai găsit este sideremia 22.00, dar nu mi s-a dat niciun tratament pentru asta. Nu mai pot dormi noaptea din cauza acestor simptome, de teama să nu fie ceva grav.
În decursul zilei de azi, am mers la gastroenterologie (pentru a căuta și acolo infecția), iar doamna doctor mi-a spus că simptomele mele par a fi simptomele unei supradoze de euthyrox (pastilele luate pentru glandă). Totuși, endocrinologul spune că nu ar putea fi, din moment ce TSH-ul este mărit peste valorile normale (7.000). Am vrut să merg și la urgență cu aceste simptome, pentru că îmi provoacă stres și atacuri de panică, dar mamei i-a fost teamă ca acolo să nu mă bage de covid și să nu mi se înrăutățească starea (bunica mea a murit în urma unei spitalizări). Încontro ar trebui să mă îndrept? Să fie ceva grav?
Ar trebui oare să merg la urgențe? Ar putea fi septicemie (din cauza acelei infecții netratate)?
Nu știu unde să mă mai programez pentru găsirea acelei infecții (am fost la hematolog, neurolog, reumatolog + ecografie abdominală). Ar putea fi ceva grav?
Vă rog să nu răspundeți aiurea, i se poate întâmpla oricui.
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
55 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

In primul rind ce varsta ai ce greutate, esti fată sau baiat? Cel mai bine mergi la medicul de familie sa te consulte ca noi pe TPU nu stim sa pune m diagnostice, ai facut vaccinul covid? Ai facut test covid? Poate ai covid si atunci fara test PCR nu stie nimeni. Suni la DSP si vine ambulanta acasa cu medic te testeaza de covid si in cîteva zile stii ce ai.

| Seulbi explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 23 de ani, sunt fată. Vaccin nu am făcut, dar am făcut mai multe teste, care au ieșit negativ... Nu au fost teste PCR, totuși.
Medicul meu de familie e cam incompetent, știe doar să dea trimiteri și medicamente pentru răceală, de aceea nu prea am încredere în el și merg la control la toate domeniile posibile, ca să aflu cauza acelei infecții. Nici pe TPU nu cer diagnostic, știu că nu e bine, doar sper că s-ar putea găsi vreo persoană care să aibă mai multe cunoștințe despre asemenea simptome sau să fi trecut prin asta și să mă sfătuiască și pe mine.
Mulțumesc pentru răspuns!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Seulbi):

Eu i ti multumesc tie pentru raspuns si i mi cer scuze daca te am suparat, deci tu ai probleme cu tiroida, ai zis ca ai simtit inima in piept fluturînd, adica ai palpitatii cand faci efort, mergi la un EKG sa vezi cauza palpitatiilor, după aia mergi la alt endocrinolog sa vezi si alt medic ce spune, ai zis ca ai o infectie, fa ti analize sa nu fie o hepatită, fa ti glicemiile dimineata pe stomacul gol sa vezi daca nu ai diabet, deci sunt multe investigatii si analize pe care tu nu le ai facut zici ca medicul de familie este incompetent, dar nici tu nu stii ce analize sa ceri, cere sa-ti dea trimiteri la toate analizele de sange si sumar de urină ca daca este diabet din analiza singelui si a urinei il depisteaza imediat la la borator, după aceea trebuie sa faci CT cranian la cap, cu acel CT mergi la medic neurolog, deci trebuie medicul de familie sa-ti dea trimitere si la neurologie

| Seulbi explică (pentru CristiDinBucuresti):

Poate a fost urât să îl numesc așa, dar de fiecare dată când am mers cu simptome mai grave la el, cerându-i să mă îndrume, nu știa absolut nimic, ridica și el din umeri și zicea că e răceală, deși nu aveam asemenea simptome. Mi-am făcut recent și glicemia pe stomacul gol, era 100 și ceva (nu am analizele lângă mine, îmi pare rău), și la fel mi-a ieșit și acum ceva timp și din urină. Au fost și citite de mai mulți medici și au zis că e în regulă. Mi-am făcut analize atât pentru diabet, cât și pentru ficat, dar niciodată nu a ieșit ceva anormal, în afară de ficatul puțin mărit. Pe mine mă macină acum aceste simptome care nu se opresc deloc. Îmi este cald și simt că fierb pe interior, ca și cum am febră, mai ales dacă mă și învelesc, dar eu tremur din toate încheieturile și am palpitații. Aș vrea să dorm, pentru că sunt foarte obosită, stând toată ziua în atacuri de panică și stări de rău și frisoane constante (și senzația la gât și în piept că nu aș mai putea respira cum trebuie), dar îmi e teamă să nu pățesc ceva peste noapte din cauza acestor simptome, să nu fie ceva grav...

| MISLO a răspuns (pentru Seulbi):

Daca medicul de familie nu își da interesul, atunci nici cei de stat nu ași vor da interes. Bunica a murit de tumoare pe creier ca cei de la spital nu i-au facut analizele corect. Eu am mare noroc ca am o doctorița de familie de nota 10. ii pasa de pacienți. Ai grija de tine

| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda sa mergi la spital!
In ce priveste mama ta, se pare ca vorbeste fara sa gandeasca, fiindca bunica nu a murit ca a mers la spital, ci fiindca a ajuns prea tarziu la spital cand medicii nu au mai avut ce sa-i faca si nu a mai putut fii salvata. Tu vrei sa patesti acelasi lucru?
Fuguta la spital si....sanatate multa!

| Seulbi explică (pentru Violleta2022):

Acum pare că m-am mai calmat. Încă am senzația că mi-e cald (este și foarte cald în casă) și încă am pulsul 100, dar tensiunea este 11/7. Ar trebui să merg la urgențe? Medicul endocrinolog mi-a recomandat să îmi fac radiografie la spate/plămâni și EKG sau altceva la inimă, dar până la urmă nu am mai mers la urgențe și m-am calmat așa. Eu am avut mult timp simptome de genul acesta înainte să descopăr problema cu glanda, făceam continuu atacuri de panică, de aia mama nu vrea să apelăm direct la urgență. Chestia cu bunica s-a întâmplat mai recent. Mulțumesc pentru răspuns!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Seulbi):

Redu temperatura in casa sa nu depaseasca 22 de grade, fiindca da o stare de iritate si nervozitate tuturor.
Si calmeaza-te ca nu-i nimic rau cu tine, doar iti induci stres si atacuri de panica din cauza fricii ca ai avea ceva.
Ti-am scris ce-i cu tiroida! Mergi al investigatii medicale.

PS nu mai spune "glanda" ca sunt 7 glande in corp si lumea nu stie despre ce vorbesti. Invata sa spui clar ce simti si la ce te referi, daca vrei sa fii inteleasa. Noi doua am mai vorbit, de aceea ti-am spus de tiroida!

| MISLO a răspuns (pentru Violleta2022):

La spitalele din România, daca mergi mai devreme de necaz, nu e caz de internare si tratament, si daca mergi prea târziu, tot tu esti de vina ca nu ai fost mai repede. Tara asta e toata corupta

| Seulbi explică (pentru Violleta2022):

Chestia este că starea asta a debutat brusc și pare că nu se mai oprește. Dacă nu știam de acea infecție pe care o am, căreia nu îi găsesc cauza/locația, nu cred că mai era atât de rău, dar îmi vin în minte tot felul de boli grave de la infecții netratate, cum ar fi septicemia, sau tot felul de articole cu persoane care au murit din cauza infecțiilor netratate (chiar o fată de 21 de ani care s-a prezentat la urgențe cu febră și frisoane, și dureri de spate). Eu însămi am dureri destul de persistente în spate, în zona plămânilor, de aceea aș vrea să merg mâine să fac o radiografie, așa cum mi-a recomandat endocrinologul.
Încerc să mă calmez spunându-mi că sunt bine și că voi afla cauza și o voi trata, dar este foarte greu, având toate aceste simptome. Să nu mai zic că și glanda tiroidă parcă mă strânge de gât. La urgență și mie însămi mi-e teamă să merg din cauza unor antecedente personale. România...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Seulbi):

Incearca sa te linistesti si sa te auto-sugestionezi, fiindca ajuta!
Nimic nu ti se poate intampla pana maine!
Hai, bea o cana de ceai si mergi la culcare, fiindca maine vei fii mai bine, dupa un somn odihnitor.

| Seulbi explică (pentru Violleta2022):

Asta încerc. M-am mai calmat, merg să îmi fac un ceai și voi încerca să dorm, deși am tot ațipit și m-am trezit speriată sad. Mulțumesc enorm pentru ajutor! ❤

| MISLO a răspuns:

Pneumonie (aprindere de plămâni) am avut multe raceli netratate in corp ceea ce mi-a dat aceluiași simptome de care ai zis. Ma tot gandeam ca la ce poate fii si ma simteam si mai rău. Du-te la un medic bun si fă-ți analize.Ai fost la medicul de familie? Mie doctorita de familie mia descoperit ca am aprindere de plămâni, nu spitalul de stat.

| Seulbi explică (pentru MISLO):

M-am gândit destul de des și la asta. Am de ceva timp dureri în spate, chiar în zona plămânilor, și uneori se simțea ca o apăsare care nu îmi permitea să mai inspir cât simțeam nevoia. De asemenea, am avut mult timp un fel de mucus pe căile resporatorii (eu așa resimțeam) deși nu eram răcită. Simptomele spuse de mine sunt specifice pneumoniei? Este ceva urgent, ca să trebuiască să apelez la urgență, sau pot lua ceva până ajung la doctor? Mâine plănuiesc să merg să fac radiografie la plămâni, iar când mă va programa, merg să o și citească un specialist.

| MISLO a răspuns (pentru Seulbi):

Bea ceai cald de orice tip si maine du-te la radiografie la plămâni, daca nu ai un medic de familie de baza e bine sa pleci la spital. Pentru investigații. Dar la spital o sa te intrebe dacă ai trimitere de la medicul de familie. Daca mergi la spital prima data fara trimitere de la medicul de familie. Nu o sa te ajute si o sa spuna sa aduci trimiterea de la medic de familie. Ăștia in spitale te poarta in jurul tarii pentru o hârtie. Am pățit

| Seulbi explică (pentru MISLO):

Radiografia este cu plată, dar trimitere pentru pneumologie iau de la medic întotdeauna, îmi dă fără nicio problemă. Eu merg la policlinici private, unde e cu programare, ca să nu mai stau să aștept pe la spitalele de stat. Până acum, nu am avut experiențe nasoale acolo. Imediat merg să îmi fac și un ceai. Mulțumesc mult pentru răspuns, pentru că v-ați împărtășit propria experiență cu mine și pentru sfaturi!

| MISLO a răspuns (pentru Seulbi):

Cu mare drag, ai grija de tine si Dumnezeu sa te aiba in pază

| Seulbi explică (pentru MISLO):

Mulțumesc enorm! La fel și dumneavoastră! ❤

| MISLO a răspuns (pentru Seulbi):

| Seulbi explică (pentru MISLO):

Am fost azi la radiografie și pe rezultat scrie "desen interstitial pulmonar accentuat bilateral mai evident paracardic și bazal drept". Nu știu ce înseamnă exact, dar continui să am stări ciudate, simt în piept de parcă îmi "flutură" inima și am un gol, iar în spate mă arde și doare. Doctorul de acolo mi-a zis că ar fi o răceală la plămâni, dar voi merge curând și la un pneumolog, ca să fiu sigură (la o policlinică privată).

| Seulbi explică (pentru Seulbi):

Paracardiac**

| MISLO a răspuns (pentru Seulbi):

Ceasta e o afectiune la plămâni, sfat de la mine e sa te duci la un pneumolog:Care sunt cauzele "desen pulmonar interstițial accentuat"?

Cauzele nu sunt pe deplin cunoscute, dar pot fi: fumatul, factori de mediu (azbest, mucegai, unele metale, pene sau puf de pasare, cărbune, cereale, talc), boli cronice, infecții (cu mycoplasma pmeumoniae, virusuri, bacterii), unele medicamente, boli cardiace, radioterapia, boli autoimune cronice (artrită reumatoidă, sclerodermie, lupus), insuficiență renală sau poate apărea după vindecarea anormală a unei boli pulmonare.
Tratamentul depinde de cauză, trebuie sa afli cauza care iti da aceste simptome pentru o vindecare sigura.
Cred ca e ceva pulmonar sau pe baza de anxietate, am avut si anxietate puternica si ma simțeam exact cum te simți tu. Nu spun ca e anxietate sau ca ai ceva la plămâni pentru ca pe acest site ne dam sfaturi si unele răspunsuri, nu diagnostice medicale. Stiu ca tu nu ai cerut diagnostic și tratament, ci doar un sfat de la cineva care a mai trecut prin asa cevahappy

| Seulbi explică (pentru MISLO):

Încerc să găsesc un pneumolog, dar ba nu mi se răspunde, ba sunt disponibili abia din aprilie, din cauza cazurilor de covid... Sunt puțin disperată, pentru că îmi e în continuare foarte rău, am febră și un disconfort la inimă, și nu știu încotro s-o apuc, mă gândesc că voi păți ceva mai rău în lipsa de tratament. Mulțumesc enorm pentru răspuns!

| MISLO a răspuns (pentru Seulbi):

Fiindcă faci febra, e nevoie de un tratament, anul trecut am fost la spital pentru ca am avut o raciala puternica si mi s-a umflat niste ganglioni in gat si puteam sa mor sufocat, am fost la spital de stat si mi-a facut niste investigații medicale fara internare, am stat o zi acolo pentru investigații la acea raciala, dar mi-a gasit problema de care sufeream, semăna la simptome cu covid19 dar nu am avut covid, bine ca am fost la timo la spital ca muream. Eu am facut si febra si ma simteam oribil, eram slabit si ma durea tot corpul, tremuram, dureri de cap, grețuri si multe altele.
Ai mai avut covid? Sau ai favut test de covid? Daca mergi acum la spital o sa te ajute, dar poate te interneaza si te baga la covid unde am auzit ca au murit oameni. In primul rand trebuie sa stai calma si sa vorbești cu familia cum te poate ajuta. Ai nevoie de tratament pentru ca poate ai o infectie la plamani sau in corp, cat ai facut febră?

| Seulbi explică (pentru MISLO):

Nu am mai avut covid, dar chiar în seara asta am făcut un test (negativ) când am mers la urgențe, unde nu mi-a făcut nimic. Simt că îmi ard plămânii și inima îmi bate lent, iar ei m-au trimis acasă sub pretextul "te gândești prea mult", deși chiar endocrinologul mi-a sugerat să merg la urgențe pentru că nu i se pare în regulă să am asemenea simptome de două-trei zile și să nu treacă. Și eu am dureri de cap acum, mi-e greață, am mâncat doar un sandviș în aproape trei zile, simt că mă doare în spate și mă arde, am o stare generală proastă și o teamă fără motiv sau oprire. Nu mi-a ieșit că aș avea febră, niciodată nu iese, dar eu transpir foarte rău, deși mi-e frig, și simt că îmi arde corpul și mă dor toate...

| MISLO a răspuns (pentru Seulbi):

Pare ca ai anxietate cronica, sau aprindere de plămâni, la spital nu ti-a facut nimic? Totuși cauta un mod de tratament, diagnostic ce ti-a dat?

| Seulbi explică (pentru MISLO):

Nu mi-au dat nimic, în afară de tratament pentru un reflux la stomac, și nici diagnostic nu mi-au pus. Din punctul meu de vedere, au tratat situația tardiv, fără niciun stres sau legătură cu ce spuneam eu. Au dat vina pe glanda mea tiroidă (am tiroidită autoimună) și teamă. Endocrinologul meu m-a trimis la urgență pentru că îi e teamă să nu am un cheag de sânge la plămâni, având în vedere felul în care mă simt și faptul că nu îmi trece de câteva zile bune. Acum am început chiar să am niște vene care par să aibă părți mai umflate și dureroase, îmi amorțesc picioarele și mâinile fără să fac nimic, mă doare capul și îmi cam arde piciorul drept. Abia mâine am găsit programare la un pneumolog...

| Seulbi explică (pentru Seulbi):

Aa, da, și am o somnolență și lipsă de energie foarte mari, aș putea dormi non-stop, continuă să mă doară în spate, nu am deloc poftă de mâncare și amețesc din când în când.

| MISLO a răspuns (pentru Seulbi):

Si la apendicita sunt cateva dintre simptomele tale varifica in zona apencicelui si vezi daca nu ai o imflatura acolo. Iti doresc numai bine, cand rezolvi sa ma anunți daca vrei sa stiu ca esti binehappy

| Seulbi explică (pentru MISLO):

Am fost operată de apendicită acum câțiva ani buni, nu știu dacă ar mai avea vreo legătură... Sigur, te voi ține la curent. Mulțumesc mult!

| MISLO a răspuns (pentru Seulbi):

Atunci apendicita nu are legătură, du-te maine la pneumolog si vezi ce iti spune acolo,

| MISLO a răspuns (pentru Seulbi):

Capul te doare? Daca da, îmi spui in pe parte si cum?

| Seulbi explică (pentru MISLO):

Da, mă doare în frunte și în zona ochilor, și am senzații de arsură pe diferite părți ale corpului și dureri de vene (așa se simte). Durerea de cap e ca un fel de apăsare, nu știu cum să spun exact. Cred că e asemănătoare cu acea durere care apare după ce te uiți prea mult la ecranul unui calculator, doar că eu nu am mai făcut asta de ceva timp, ci mai mult am dormit (asta pare să îmi ceară organismul, abia pot sta trează...)

| MISLO a răspuns (pentru Seulbi):

Acum 2 ani am crezut ca am o tumoare pe creier, aveam simotomele unui avc si ma simteam oribil, aveam o presiune si o durere in frunte care se lasa la ochi si la nas, am facut un rmn si a fost totul foarte bine, nu am avut nimic, mi-a spus ca ma gandesc prea mult si ca sufar de anxietate cronica si sociala+depresie. Eu in acele timpuri stateam f mult la calculator si cautam informatii despre boli in care credeam ca le pot avea, si de ce cautam, de aia ma simteam si mai rău. Ai cautat pe net despre simptome si cauze? Porți ochelari de vedere? Durerea de cap si senzatia de presiune pe cap sunt semne ca ai nevoie de ochelari. Ai lipse mari de vitamine? Unele lipsuri de vitamine te face sa te simti rau de asemenea. Dar partea cu dureriile de spate si febra, transpirații, tremur si dureri de vene, nu am mai pățit. Ai facut CT sau RMN?

| MISLO a răspuns (pentru Seulbi):

Cand am prins atunci frica aia de boli, am devenit si ipohondru, credeam in boli ce nu exista, doar frica si teama ca as putea sa patesc ceva imi lua pofta de mancare si ma facea sa ma simt slăbit
Mi-a dat psihologa pastile de depresie, saptamana trecuta am gătat cu ele, le luam de doi ani.

| MISLO a răspuns (pentru Seulbi):

Dupa cate ai spus pare ca ai o raciala puternica, tata cand are o raciala il tine cateva săptămâni cu tratament cu tratament cu tot.
Tușești?

| Seulbi explică (pentru MISLO):

Da, de curând am început să și tușesc. Am făcut o radiografie la spate, iar medicul de acolo mi-a zis că ar fi o răceală la plămâni, dar să merg mai departe (la un pneumolog), să îmi citească în întregime radiografia. Endocrinologul meu m-a trimis să fac radiografia deoarece îi e teamă să nu am un cheag de sânge la plămâni cu aceste simptome, de aceea mi-e și mie teamă, pentru că seamănă foarte mult simptomele și tot persistă... Da, am ochelari de vedere. Am băut un ceai și mai multă apă, iar acum mi-a mai trecut durerea de cap, dar persistă cea în spate. Ce-i drept, nu am avut poftă nici să beau apă, așa că e posibil să am acea durere de cap și de la deshidratare... thinking

| MISLO a răspuns (pentru Seulbi):

Bineînțeles că daca nu bei apa sau nu mananci te doare capul si te mai poti simți slabita si de la acele lucruri, incearca sa si mananci ceva, știu ca e greu cu asa simptome sa nu mananci, dar nu trebuie sa ne dam bătuți, bea apa si inceoe sa mananci, si maine du-te la pneumolog, sa iti faca si acolo o radiografie ca poate tot ce e, e o raciala la plamani si faptul ca te tot gândești la ce poate fii înrăutățește lucrurile, oricine se poate simți rău la fel ca tine, si orice om se mai gandeste la ce boala poate avea, dar nu trebuie sa ne dam bătuți, fii piternica, nu te lasă, si o sa vezi ca o sa găsești un tratament si o cauza pentru care te simți rău?

| MISLO a răspuns (pentru Seulbi):

Scuze pentru ca am scris greșit, dar sunt foarte obosit, tocmai ce am venit de la muncă, iti doresc numai sanatate

| Seulbi explică (pentru MISLO):

Nu-i nicio problemă, înțeleg complet. Mulțumesc mult pentru că mi-ai răspuns mereu. Chiar mă ajută să aud și părerea altcuiva și parcă sunt mai puțin stresată dacă împărtășesc cu altcineva. Așa mă gândeam și eu, că poate e doar o răceală la plămâni, dar mi-a băgat endocrinologul în cap situația cu cheagul de sânge la plămâni și parcă toate simptomele mele bat într-acolo. De exemplu, se spune că un cheag de sânge ajunge la plămâni atunci când se formează, cel mai des, în membrele interioare (cred că tromboză se numește thinking)și se deplasează de acolo ajungând în plămâni, și, culmea, chiar am niște arsuri și simptome ciudate la gamba piciorului drept, iar la mână mă dor câteva vene care au câteva părți mai evidente (ca niște ghemotoace?), și toate venele mele de pe corp au devenit super evidente, se văd cu ușurință prin piele (se spune că acestea ar fi simptomele acelei boli). Sper ca acel pneumolog să fie unul bun și să mă ajute să găsesc ce am și să îmi dea tratamentul bun big grin.
Mulțumesc mult! Numai sănătate și ție! ❤

| MISLO a răspuns (pentru Seulbi):

Si eu sper sa găsești cauza la simptomele acelea, si sa le rezolvi, ma bucur pentru tine ca nu mai esti asa stresata, noapte bună, ne mai auzim❤️

| MISLO a răspuns (pentru Seulbi):

Ms pentru prietenie?

| MISLO a răspuns (pentru Seulbi):

Cum mai ești? Eu nu sunt ok, azi m-am plimbat cu trotineta electrica si m-a luat o raciala puternica la gât, ma doare tot gâtul, si spatele, pieptul, nu stiu ce am pățit asa repede dar na, tu cum mai ești?

| Seulbi explică (pentru MISLO):

Nici eu nu sunt prea okay. Azi am avut o stare ciudată cu o căldură puternică la nivelul capului și abia am dormit în ultimele 4-5 zile (mă trezesc constant transpirată toată, tremurând), dar mâine am programare la medic și încerc să mă întăresc.
Ai fost și tu cumva transpirat cât te-ai plimbat? Sau îmbrăcat sumar? Mie mi se întâmplă să mă doară gâtul și spatele atunci când trag curent în momentul în care stau în vânt, mai ales dacă ies de la căldură, sunt îmbrăcată subțire sau sunt transpirată în momentul în care ajung în bătaia vântului.
Ai luat ceva pentru asta?

| MISLO a răspuns (pentru Seulbi):

Eu deja ma simt mai bine, am luat fupa recomamdarea mediului de familie, un sirop pentru căile respiratorii, (plantExir) si un alt sitop din con de pin si Modafen pentru raciala. Deci electiv nu am putut dormii ieri toată noaptea de durere de gat puternica, spate, piept, cap, am transpirat toată noaptea, am băut ciaiuri multe, inclusiv de ceapă. Si da, m-a luat vântul la gât, a spus doctorița de familie ca daca stateam mai mult se putea imfla in gât si sa ma sufoc, acum sunt bine, nu am facut febra de la începutul răcelii la gât. Si efectiv nu puteam nici sa trag aer in plămâni ca ma durea f tare in zona plamaniilor si abia înghițeam. Acum sunt bine, maine mergi la medic?

| MISLO a răspuns (pentru Seulbi):

Am fost destul de slab îmbrăcat, si am mai si transpirat, ma înșelat soarele, pentru ca soarele e cald dar aerul e rece si te păcălește, sa ma anunti maine ce iti spune medicul acolo, noapte bună happy

| Seulbi explică (pentru MISLO):

Da, merg la medicul internist cu toate simptomele astea, să vedem ce spune el. Momentan, nu prea mă simt bine, m-am trezit cu tensiunea mare și pulsul la fel, și mi-e cam rău. Nu știu dacă are vreo legătură, dar de vreo trei săptămâni abia am mâncat, am slăbit cinci kilograme, și în șase zile am dormit doar 25 de ore, și alea de proastă calitate. Să îmi provoace și asta probleme cu tensiunea?

| MISLO a răspuns (pentru Seulbi):

Da, lipsa de somn si alimentația proasta da simptome de genul, ce ai suma a anxietate si atacuri de panica, dupa ce vii de la medic, imi spui ce diagnostic si tratament ția dat? Am trecut si eunprin asemenea simptome cand nu dormeam bine si nu mâncam regulat.

| Seulbi explică (pentru MISLO):

Acum m-am întors. Nu mi s-a dat absolut nimic. Cum m-am dus, așa m-am întors. Nici medicul ăsta, la fel ca ultimii trei, nu au vrut să se chinuie puțin cât să bage CD-ul cu radiografia în PC, să arunce o privire pe cum ar arăta plămânii mei. Mi-a zis că aș avea transpirațiile de la boala avută, și că ar trebui să continui să iau Nurofen răceală și gripă timp de cinci zile, plus să merg să fac investigații la stomac (deja plănuiam asta, dar nu au fost fonduri pentru a-mi face analizele necesare pentru zona aceea).
Mi-a zis că ar putea fi și de la panică, dar cam atât. Am înțeles și mă gândesc și eu că unele simptome pot fi de acolo, dar chiar toate? Eu am ajuns la panică tocmai pentru că am început să am simptome fără motiv, nu am ajuns să am simptomele după ce m-am panicat...

| MISLO a răspuns (pentru Seulbi):

Panica amplifica unele stări de care deja suferi, cam asta am pățit si eu cu cativa ani in urmă

| proserpina22 a răspuns:

Sideremia e mică din ce știu cu 22, îți trebuie medicamente de fier! Ce ai zis tu aici sunt simptome de lipsă de fier, eu am avut efectiv la fel și mereu aveam atacuri de panică din cauza lor. Am fost la 3 cardiologi în 8 luni, niciunul nu știa de ce am pulsul 116 și restul simtomelor, iar după ce m-am uitat pe internet am observat că simptomele mele sunt în cazurile de anemie și în complicația ei apare și tahicardia (puls mărit). Am luat eu fier de la farmacie, Altrifer (e medicamentul cu cel mai mult fier) și după 3 zile aveam pulsul 80 și mă simțeam ca un alt om. Interesează-te tu despre anemie sau încearcă câteva zile să iei suplimente de fier... poate asta e cauza! Eu nu am avut la analize sideremia și greu mi-am dat seama că aveam anemie. Pentru infecția ta nu am un răspuns din păcate...

| Seulbi explică (pentru proserpina22):

Așa știu și eu, că sideremia este mică, și chiar și o prietenă cu aceeași problemă mi-a spus asta, dar niciun medic la care am fost nu mi-a oferit tratament pentru lipsa de fier din motiv că nu ar fi anemie (trebuia să am și alte analize mărite, hemoglobina și feritina). Dumneavoastră aveați și aceste analize scăzute? Am vrut și să iau eu tratament pentru fier, dar îmi era teamă că nu l-aș administra corect, etc.
Mulțumesc pentru răspuns!

| proserpina22 a răspuns (pentru Seulbi):

Nu, eu le aveam normale. Nu este obligatoriu să le ai și pe celelalte schimbate, din această cauză eu am făcut mai multe tipuri de analize care să văd dacă am anemie sau nu. Vă dau exemplu și pe sora mea, la fel ca mine a pățit. Ea a fost plimbată acum câțiva ani pe la vreo 5 doctori și nimeni nu știa de ce are simptomele care caracterizează anemia, deoarece hemoglobina și feritina erau normale. Am ajuns la un doctor care ne-a zis să facem și sideremia, deoarece poate să arate anemia ei, iar fix asta s-a întâmplat. Acum face periodic tratamente cu fier și până la urmă asta a fost cauza semnelor de boală pe care ea le arăta. La fel pățisem și eu, mă plimbam cu 3 seturi de analize perfecte pe la toți medicii până când mama a realizat că și sora mea pățise la fel. Eu am luat suplimente de fier pe propria răspundere, nu a fost poate cel mai bun lucru pe care poți să îl faci, dar mi-am zis că nu are cum să afecteze negativ dacă încerc maxim o săptămână să văd ce se intâmplă. Nu știu dacă m-am riscat mult că am încercat, dar eram disperată.

| Seulbi explică (pentru proserpina22):

Așa și eu, le am normale și nu îmi dă nimeni tratament din cauza asta, pentru că ei consideră că nu e atât de rău să am sideremia "puțin scăzută", deși am atâtea simptome. Azi am fost și eu la farmacie și am cumpărat Altrifer, dar doamna de acolo nu mi-a spus că nu e în regulă să iau fără prescripția medicului sau altceva. Mi-a spus cum să le iau și atât. Am fost și să fac o radiografie la plămâni și doctorul de acolo mi-a spus că aș avea o răceală la plămâni. Voi lua și Altrifer, să văd dacă mi se îmbunătățește starea, și voi merge și la pneumolog. Mulțumesc mult pentru răspuns! Chiar mă ajută să știu că ceea ce simt e valid și au pățit și alții ^^

| proserpina22 a răspuns (pentru Seulbi):

Cu plăcere! Dacă vezi că îți este bine și vrei să iei pentru mai mult de o săptămână îți recomand să iei și o protecție pentru stomac, doar pentru orice eventualitate. Și apropo, mie mi s-a restabilit nivelul de fier după ce am terminat jumătate de cutie de pastile, deoarece au mult fier în ele. Dacă te simți mai bine după un anumit timp îți recomand să îți faci după și analizele din nou pentru a vedea dacă îți mai trebuie fier sau nu. Eu le-am făcut după și mă așteptam ca hemoglobina și feritina să fie mărite, dar erau la fel ca înainte, ceea ce mi-a confirmat că ele sunt diferite față de sideremie. Mă bucur că te-am putut ajuta cât de cât, sper să găsești și tu o rezolvare la problemele tale happy