| Papusicaaaaaa12321 a întrebat:

Buna sunt din timisoara iar peste cateva zile merg la hunedoara, am mai fost mai demult si aveam o senzatie de sufocare respiram greu de la aerul acela puternic de munte. imi este cam greu cand ma gandesc cum o sa ma simt si as vrea niste sfaturi adica ce ar trebui sa fac sau daca este ceva normal poate sunt mai sensibila :-s?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Pai, ceea ce trebuia sa faci tu trebuia sa incepi demult.
Trebuie sa incepi sa faci exercitii aerobe, ca saritul coarzii, cu o luna inainte de a merge la munte, daca ai conditia asta, plus inot, alergat s. a., sunt exercitii care stimuleaza aparatul respirator si ajuta la dezvoltarea volumului alveolar. Adica trebuie sa ai plamani pentru munte.
Si ar trebui sa te consulte un medic, nu stiu daca nu cumva cauza senzatiei de sufocare sa nu fie vreo alergie. thinking

| Tom a răspuns:

Sigur esti mai sensibila.Si chiar nu-i munte la hunedoara.Nu se afla la o altitudine mai mare de 150 m fata de timisoara. Poate mergea Combinatul siderurgic cand ai fost tu si de aia poate ti s-a parut ca ai o senzatie de sufocare datorita poluari dar sincer eu nu simt diferenta daca merg de la o altitudine de 100 m la una de 2 km.Inca imi face mai bine sa respir un aer curat de munte.

| BeatrICEBEA a răspuns:

Hey.Presupun ca vorbesti de localitatea Hunedoara, pentru ca eu locuiesc aici, si iti spun ca aici aerul nu este asa de greu de respirat, asta daca vorbesti de localitate, caci daca mergi la Hateg, pe la Gurazlata sau Retezat...atunci da, acolo aerul este destu de greu de respirat, dar nu indeajuns de tare, cum spui tu.Deci poate ai probleme cu plamanii, pentru ca un aer mai nepoluat ca ala nu exista.Cand am mers la Retezat, am vrut sa iau tot aerul cu mine:X:X Consulta un medic, e cel mai bine! Bafta!big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hunedoara e printre cele mai poluate orase. Nu e la munte, n-are legatura. http://sp2.ro/019926