| Denisa0954 a întrebat:

Sunt fete pe aici care au ținut diete care chiar au dat rezultate? Daca da, care, cât și în cat timp ati slăbit? Nu am nevoie de link -uri si diete luate de pe google, acolo stiu si eu sa caut. Vreau doar exemple încercate pe propria piele.
Si nu vreau comentarii gen "cel mai bine ai avea un stil de viață sănătos, dietele nu sunt bune, bla bla bla"

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Cu dieta low-carb in 2 luni 7 kg am dat jos, in acest timp am făcut și jogging. Cu meniu personalizat și aplicație pentru calcularea caloriilor și carbohidraților. Găsești informații destule pe internet cât și grupuri specializate în Low-Carb.
Înfometarea nu este o idee pentru a da kg jos, mai mult rău îți faci și kg se strâng la loc imediat.

| RAY a răspuns:

Omule ce rost are sa ti o dieta si apoi sa te ingrasi la loc? da-mi un singur argument rational, in primul rand pierzi masa musculasa aiurea si apoi pui doar grasime pe tine deci daca viitoare vei slabi mai greu si te vei ingrasa mai usor simplu

| Denisa0954 explică (pentru RAY):

Pentru ca daca tii o dieta, si doresti sa nu te ingrasi la loc, vei adopta un stil de viață sănătos. Orice dieta are efectul yoyo, sunt conștientă de asta. Totusi, o dieta nu inseamna neaparat înfometare ca sa pierzi masa musculara. Poate fi o dieta echilibrată, care să conțină si proteine si carbo si grăsimi etc, iar asta combinată cu activitate fizica poate da rezultate bune pe termen lung.

| RAY a răspuns (pentru Denisa0954):

Daca stii asta,atunci de ce mai cauti diete, tinete de acest stil de viata sanatos

1, Calculeaza-ti imc-ul https://www.calculator.net/calorie-calculator.html

imc nu reflecta realitate mereu, un barbat cu o masa musculara mare poate fi supraponderal dar are o masa musculara mare, important este si masurarea in jurul burti https://www.calculator.net/body-fat-calculator.html

aplicații pentru pierderea în greutate care vă ajută să vă pierdeți in greutatehttps://dezvoltareapersonalitati.wordpress.com/......-greutate/

Trucuri de motivație pentru pierderea greutățiihttps://dezvoltareapersonalitati.wordpress.com/......greutatii/

alimente care sunt super sănătoasehttps://dezvoltareapersonalitati.wordpress.com/2019/08/27/1829/

Cum să slăbești rapid: 3 pași simpli, bazat pe științăhttps://dezvoltareapersonalitati.wordpress.com/......e-stiinta/

grasimea abdominala reprezinta o problema foarte mare

O talie peste 100 cm la barbati si 90 cm la femei creste riscul de:
• Infarct miocardic
• Accident vascular cerebral
• Hipertensiune arteriala
• Diabet zaharat de tip 2 si rezistenta la insulina
• Cancer colorectal
• Apnee in somn
• Disfunctie erectila
• Deces prematur

2, Ne cantarim in fiecare dimineata pe stomacul gol, fara sa bem apa

3, Un lucru foarte important este sa scrii tot ce consumi intr-un jurnal,

aici afli cate calorii au alimentele https://calorii.oneden.com/ si ce manci intre mese sau in oras, totul scrii jos

4, Iti impui o limita de calori, pentru barbati 1200 de calori, pentru femei 1000 de calori,depinde de imc si de activitatea fizic, exemplu dat este unei persoane sedentare, totul e sa fii pe minus cu macar 500 de calori

5, Facem cardio in fiecare zihttps://dezvoltareapersonalitati.wordpress.com/2019/08/27/cardio/

6,Daca facem si culturism vom mari rata metabolica

https://dezvoltareapersonalitati.wordpress.com/category/culturism/

7,Vom vedea de o alimentatie mai bogata in proteine care inhiba pofta de mancare, 5 fructe pe zi, proteinele maresc rata metabolica

8, vom bea dimineata pe stomacul gol jumatate de litru de apa, asta mareste rata metabolica

9, Vom evita mancarea tip fast food, dulciurile,sucurile,mezelurile, produsele patserie

10, Manca mai multe alimente bogate in fibre

Alimentele bogate în fibre includ:

Cereale pentru micul dejun integral, paste fainoase integrale, pâine din cereale integrale, ovăz, orz și secară
fructe și legume
mazăre, fasole și legume
nuci si seminte

11, Vom dormi 8 ore noapte, lipsa somnului duce la lipsa auto controlului si mareste pofta de carbohidtrati

12, Dietele sănătoase recomandă alimente cu conținut scăzut de carbohidrați, GI scăzute și cu un conținut moderat de grăsimi, dar nu este clar dacă sunt utile în prevenirea creșterii în greutate. Se pare că consumul de mai puține calorii ajută oamenii să mențină pierderea în greutate. Sunt necesare cercetări suplimentare pentru a găsi strategii în managementul obezității concentrându-se pe menținerea cu succes a pierderii în greutate.

13, Consumul fructelor, legumelor și a produselor lactate cu conținut scăzut de grăsimi poate ajuta la obținerea pierderii în greutate și întreținere.

14, Strategii de pierdere în greutate și mentinere

Modificări simple care pot modifica mediul alimentar:

1.
Pregătiți masa acasă si faceti sandisvuri la lucru

2.
Învață să estimați sau să măsurați dimensiunile porțiilor în restaurante

3.
Învățați să recunoașteți conținutul de grăsimi din meniurile și mâncărurile de pe mesele tip bufet

4.
Eliminați fumatul și reduceți consumul de alcool

5.
Înlocuiește alimentele cu conținut scăzut de calorii

6.
Modificați traseul pentru a evita un magazin preferat de produse alimentare

15, Pierderea în greutate rapida ar putea îmbunătăți indicatorii antropometrici, deși compoziția corporală este mai favorabilă în urma unui slabiri lente. Ambele diete au îmbunătățit profilul lipidic și glicemic. În acest context, dieta cu piedere rapida a fost mai eficienta

16, Dieta in lipsa sportului duce la o scadere a ratei metabolice, cei care au mers pe jos o ora nu au avut problema asta

17, Aceste date sugerează că 30 de minute de mers pe jos în majoritatea zilelor săptămânii pot fi la fel de benefice ca 60 min (în combinație cu dieta), în promovarea a numeroase rezultate sănătos în comparație cu dieta numai după un program de pierdere în greutate de 12 săptămâni. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12439651

18,Postul intermitent sau postul alternativ de zi poate fi o opțiune pentru obținerea pierderii în greutate și întreținere, Atât postul intermitent, cât și dieta paleo duc la pierderea în greutate din cauza scăderii generale a aportului caloric.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25540982

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29124370

19,Am constatat că în Registrul național de control al greutății, menținerea cu succes a pierderilor în greutate pe termen lung (pierderea în greutate medie de 30 kg pentru o medie de 5, 5 ani) împărtășesc strategii comportamentale comune, inclusiv consumul unei diete cu conținut scăzut de grăsimi, auto-monitorizare frecventă a organismului. greutate și aport alimentar și niveluri ridicate de activitate fizică regulată. Întreținerea pierderii în greutate poate fi mai ușoară în timp. Odată ce acești întreținători de succes au menținut o pierdere în greutate timp de 2-5 ani, șansele de succes pe termen lung cresc foarte mult

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11375440

20,Reducerea calorică pe termen lung și pierderea în greutate determină o reducere a ritmului metabolic în repaus, care este de obicei mai mare decât se aștepta pierderea de țesut slab Foamea este crescută și apetitul și hormonii de sațietate au deranjat încă 12 luni după pierderea în greutate inițială, în ciuda stabilității în greutate sau chiar a recuperării greutății [5]. Dacă efectul termic mai mare [6] și valoarea mai mare de sațietate a proteinei [7] ajută la menținerea pierderii în greutate nu este total clar. Un aport mai mare de fibre și o densitate mai mică de energie, plus un aport de grăsime polinesaturat crescut au fost asociate cu o mai bună menținere a greutății [8]. Menținerea greutății pe termen lung după pierderi mari de greutate în Registrul național de control al greutății este asociată cu auto-monitorizarea frecventă a greutății corporale și a consumului de alimente, consistența aportului alimentar, mâncarea întotdeauna a micului dejun, varietate scăzută de alimente, conținut scăzut de grăsimi, consumuri de alimente rapide scăzute și niveluri ridicate de activitate fizică regulată (10-11 mJ / săptămână), deși niciunul dintre aceste comportamente nu poate fi cauzat de menținerea greutății Odată ce acești întreținători de succes au menținut o pierdere în greutate timp de 2-5 ani, șansele de succes pe termen mai lung cresc [9, 10].

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5648990/

21,Nici o dietă nu a oferit un avantaj semnificativ atunci când comparați pierderea în greutate sau alți parametri metabolici pe o perioadă de 12 w. Cu toate acestea, având în vedere îmbunătățirea mai mare a insulinei din sânge în condiții de repaus alimentar, raportul glucoză / insulină și trigliceridele din sânge, dieta scăzută de carbohidrați (25%) ar putea fi mai favorabilă pe termen lung. Îmbunătățirea insulinei din sânge în condiții de post ar putea fi explicată prin diferențele dintre compoziția de grăsimi nensaturate în dieta scăzută de carbohidrațihttps://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8968851

22,O scădere semnificativ mai mare a glucozei din sânge a fost observată în rândul celor care au mâncat fructe în comparație cu cei care au mâncat prăjituri de ovăz, dar raportul glucoză: insulină nu a fost statistic diferit de la valoarea inițială. Aderența la dietă a fost ridicată, așa cum este indicat de modificările triacilglicerolelor serice, a colesterolului total și a aportului de fructe raportat. Aportul de fructe în grupul de ovăz pe parcursul tratamentului a fost minim.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12620529

| alina2k18 a răspuns:

Dieta keto - cu calcule cel putin prima luna - da rezultate rapide, poti manca si omleta si o friptura de porc/vita, oua, branza, salata, coaste, etc, nuci, alune - se bazeaza pe multe grasimi [ nu prajeli ] si proteine, glucidele le iei doar din legume cel putin prima luna.
Dieta Dukan - fara asa multe calcule dar ai meniu limitat.
Dieta mea de acum laughing aproape infometare cu 2 oua fierte + 2 castraveti, salata si 1 iaurt sau 1 rosie cu telemeawinking laughing
Stilu sanatos e pentru sanatatewinking daca ai exces ponderal mare poti s-o tii pe salate, fructe si legume cu pui pana ti se acreste laughing
Deasemenea trebuie sa fii in deficit caloricwinking
Cu aproape orice dieta si deficit caloric dai cam 1 kg/sapt.
Fara ChocoLite si alte prostii scumpe, daca vrei sa inlocuiesti o masa iti cumperi o pudra proteica de la o firma de suplimente de calitate.

| TheGentleman a răspuns:

Bună, Denisa!

Citește te rog acest articol. Îți va fi de folos.

https://republica.ro/......risc-cheia

| RainbowD a răspuns:

Salut. Eu nu vad rostul dietelor. Te chinui sa slabesti cu diete, dupa te scapi de 2-3 ori si pui la loc. Eu as zice sa te apuci de sport (sala), si cu un regim alimentar bun, o sa si slabesti si o sa si arati bine. Asta ar fi cea mai buna solutie.

| Ralena a răspuns:

Da, am vazut cateva dietate care au dat rezultat. Ai scris ca nu te intereseaza daca nu e sanatoasa si daca e yoyo. Am vazut dand rezultat foarte bun dieta keto/atkins/dukan. Da, in 99% din cazuri cu imbolnavirea ulterioara grava a pacientului, dar asta e un risc asumat. De asmenea am vazut dand rezultate dieta prn infometare. Chiar rapide. Riscul pentru sanatate mult redus fata de dietele keto/atkins/dukan, dar mai greu de tinut. Da, stiu cum sa slabesti fara deficit caloric si fara sa te imbolnavesti si sa fii sanatos si sa fie ceva pe viata, dar asta nu o sa obtii in 3 luni niciodata, deci povestea nu are rost. BTW, produse de gen shake-rui de slabit pe care dai de 50 de ori mai mult decat valoreaza doar pentru ca sunt vandute prin scheme MLM, functioneaza DOAR daca se consuma impreuna cu dieta si sport, deci functioneaza dieta si sportul.

| Username272 a răspuns:

Da, poti tine dar in acelasi timp ar fi bine sa faci si putina mișcare, multa sanatate

| rosewater a răspuns:

Personal, pentru mine cel mai bine a fost cand mancam la mic dejun iaurt cu fulgi de ovaz, ou, o felie de branza cu miere pe paine. Apoi ca gustate niste nuci caju pana in pranz si o banana. Dupa la pranz legume, eventual o salata, ceva cu broccoli, cu pui/vita. La gustarea de pranz iar ceva fruct si seara peste cu salata. Chiar e placut si sanatos,zic eu,dar poate nu e pentru toti. Ce pot sa zic, incearca daca vrei. Dar iti zic un lucru:pentru a arde grasimile, este imperios SA ALERGI, sa faci o forma de cardio, sa transpiri.te poti infometa oricat, FARA CARDIO NU ARZI.Asa se ard si pierd grasimile.multa bafta

| ifpowell a răspuns:

Depinde ce înțelegi tu prin dietă. Eu una, de exemplu, am ales calea cea mai simplă: înfometarea. A avut efect, adevărat, dar sănătatea mea nu a prea fost de acord. Începusem să dau în anorexie și îmi curgea sânge din nas la aproape orice activitate.
Totuși, dacă vrei să mai slăbești trebuie să ai grijă la alimentație. Poți mânca aproape orice, dar trebuie să reduci dulciurile și sucurile și, cel mai important, să faci sport. Dacă slăbești fără sport ți se va lăsa pielea și vei face vergeturi, exemplul acestui fapt sunt chiar eu.
Nu spun că nu sunt bune dietele pentru că, în fapt, unele sunt chiar folositoare, dar trebuie să ai grijă cu ele să nu dai în altceva. Am auzit de la niște prietene că au slăbit cu un produs Choco Lite, ceva de care nu știu ce să spun, dar ele susțin că au pierdut într-o lună 12 kilograme. Îl poți încerca, dacă chiar vrei, dar se poate comanda doar de pe net (de la producători) și cred că te costă undeva la peste 90 de lei.

| Denisa0954 explică (pentru ifpowell):

Nu cred in astfel de prostii, stiu ca singura care de slăbire este un stil de viață sănătos, nu înfometare, nu tot felul de suplimentar. Si da, absolut sportul

| ifpowell a răspuns:

Eu am ținut o dietă bine cunoscută numită înfometare. Am slăbit mult, foarte mult într-o lună, dar nu recomand nimănui asta. Aproape am dat în anorexie, îmi curgea sânge din nas la fiecare activitate mai grea și pielea mi se lăsase.
Dacă vrei să slăbești nu ține o dietă! Nu te ajută cu nimic, ci pur și simplu îți dă organismul peste cap. Fă sport, în schimb, și renunță la consumul de dulciuri și sucuri. Efectul este mult mai eficient și vei arăta mai bine, chiar dacă va dura mai mult.
Totuși, poți mânca dulciuri din când în când și să bei sucuri oxazional...

| Bubu_Andreea_2000 a răspuns:

Eu mi-am comandat Choco Lite si a fost bunicel 3 cuti am dat 350 de lei dar odata ce il iei trebuie sa ti si o dieta si sa faci un pic de sport sa te plimbi s-au sa alergi dar am folosit si o dieta eficienta dimineata mancam niște biscuiți speciali si dădeam cu unt de arahide pe ei si puneam coacaze
Iar la prânz mâncăm legume cu carne fiartă si calite in câțiva stropi de ulei de măsline, si humusul e bun evitarea caloriilor in principiu si cand ti se face pofta de ceva dulce eventual poti mânca un mar, o banană pe zi si trebuie sa ai si un somn echilibrat cel putin pe mine m-a ajutat sa dau câteva kg 10 kg cam asa

| RAY a răspuns (pentru Bubu_Andreea_2000):

Si ai pus inapoi acele kg

| Bubu_Andreea_2000 a răspuns (pentru RAY):

Nu chiar pentru ca daca te ti de dieta s-au mănânci mai echilibrat si faci miscare e un mediu mai sănătos a fost o vreme cand o luasem iarăși cu dulciuri si ma ingrasasem dar nu foarte mult si mna a trebuit să merg la sala

| RAY a răspuns (pentru Bubu_Andreea_2000):

Tu consuma sanatos, divers si vezi sa fi in minus