| Alexandra2023 a întrebat:

Bună!
Sunt însărcinată în 3 luni jumătate, și am câteva seri de tot vomit înainte să adorm, sau mă trezesc noaptea și vomit!
De ce?
Grețurile matinale au cam dispărut.
Menționez că sunt la prima sarcină.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din cauza a ceea ce mananci seara la cina este gras, gretos sau posibil inadecvat in sarcina, ori nu-i place bebelusului.

| dullcat a răspuns:

,,Stările de greață sau așa-numitele "grețuri matinale" sunt pe locul al doilea în clasamentelor primelor semne ale sarcinii. Întâlnită într-o oarecare măsură la majoritatea femeilor care așteaptă un bebeluș, greață apare de obicei într-un interval cuprins între 2 și 8 săptămâni de la concepție. Greața poate fi însoțită sau nu de vărsături. Este bine să reții că, în ciuda numelui, grețurile matinale pot să apăra în orice moment al zilei. Stările de greață, însoțite sau nu de vărsături, au loc în primul trimestru de sarcină.

Greața și senzația de rău de dimineață reprezintă un simptom renumit de sarcină, dar ele nu este prezente la fiecare femeie gravidă. Cauza exactă a acestor simptome nu este cunoscută, dar se presupune că ele se datorează hormonilor sarcinii. De asemenea, unele femei au pofte sau dimpotrivă, nu pot suporta anumite mâncăruri sau mirosuri în sarcină. Aceasta are legătură tot cu modificările hormonale. Este posibil ca greață, poftele și aversiunile culinare să persiste toată sarcină. Însă din fericire, la majoritatea femeilor, ele nu depășesc săptămânile 13-14 de sarcină. '' - https://www.doc.ro/......nsarcinata

https://www.drmax.ro/......si-remedii

https://www.reginamaria.ro/......de-sarcina

| Hyperion7 a răspuns:

Pai grețurile cam sunt firești când vine vorba de sarcina

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este perfect normal sa nu poți sa dormi nopțile, toate femeile se scoală din, unele vor sa mănânce! De obicei asta ar cam trebui sa dispară când se dezvolta copilul destul, adică cam la 6 luni!

| Xox0 a răspuns:

Cam e normal in perioada asta sa ai greturi

| FreshSalad a răspuns:

"Bună!
Sunt însărcinată în 3 luni jumătate"