| Alexandra1120 a întrebat:

Am 15 ani si ma confrunt cu o "problema" virala printre fetele de varsta mea: marimea sanilor. Pot sa spun ca sunt plata, daca ii dau cu crema trec etc laughing) Problema e ca nu ma dor in nici un fel si sunt si slaba si ma ingrijoreaza faptul ca nu o sa mai creasca. cum sa fac sa fie mai mari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU vă mai luaţi după toate "BASMELE" citite pe net sau auzite de la nuştiu-cine! rolling on the floor
NU există creme/tablete pentru mărirea sânilor - cele de care auziţi NU au efect!

Singura soluţie ( exceptând implantul cu silicon ) este să ai RĂBDARE!
Sânii se dezvoltă până pe la 18-20 de anişori, apoi se mai măresc/dezvoltă la/după prima sarcină.

De asemenea, e posibil ca sânii mici să fie o caracteristică fiziologică - mai ales dacă mama/bunica ta au sâni mici ( de obicei, se "moşteneşte" din partea maternă ).

Toate cele bune!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Da, cum zice UzOm. De ce vrei tu sa fii alta? Problema voastra vesnica de cand sunteti tinere pana muriti e ca nu sunteti multumite de cum v-a facut natura. Alta mai implinita ( nu neaparat grasa ) se uita cu invidie la tine si tot asa. Sophia Loren avea la 15 ani aceleasi probleme pe care ti le pui tu si a devenit dupa in timpul adolescentei una din cele mai bine facute si mai frumoase femei din lume. La varsta ta esti inca un copil = un om neterminat din toate punctele de vedere. Fa un pic de sport ( echilibrat ) urmareste sanatatea si maturizarea psihologica. Madalina Manole cica s-ar fi sinucis ca nu era impacata cu ea insasi si nu numai ea, asta e marea problema a voastra. Respectul de sine conteaza primul din toate, daca tu nu esti multumita de tine cum ai vrea sa te aprecieze ceilalti, daca tu nu te iubesti ce astepti de la ceilalti? Toate in viata vin la timpul lor. Las-o mai moale cu " modelele " promovate de Tv si can-can-uri, va face mult rau. Ai impresia ca femeile apreciate pentru cum arata si doar atat sunt fericite? Preferi sa fii privita numai ca un obiect? Crezi ca exista vreun standard pentru toti baietii? Amarnica inselatorie. Fii sociabila, modesta dar nu de tot, etc etc. Nu trebuie sa fii cap de afis, baietii cat si fetele fug de fetele prea frumoase si cauta companii placute. Primii din cauza de intimidare, fetele pentru ca sunt puse in umbra de o companie care sa atraga toate privirile. Gata, te-am " ucis " destul. Apropo, am si fata si baiat si am fost ca voi toti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Incepand cu fraza"esti un copil, un om neterminat din toate punctele de vedere", cred ca ai pus ştreangul la gatul fetei.La 15 ani se considera suficient de mature si pregatite pentru viata. Unele sustin ca au si destula experienta de viata.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si la ce le foloseste? Toate de 15 ani vor sa para de 20 iar dupa 20-25 vor sa arate de 17. Cele care aleg sa-si rateze copilaria regreta cel mai amarnic mai tarziu. Ce inseamna maturitatea si se simt pregatite? Stiu sa faca sex si deja s-a cam dus chiar si cheful? Eu nu sunt un batran imbacsit si rupt de ceva ce e omenesc pe lume si nici nu vreau sa jignesc pe nimeni, doar spun lucrurilor pe nume. De ce am incerca sa acceleram viata si procesele ei firesti cand vedem ca puse in balanta nu dau cu plus? Nu vin in contra celor spuse de tine, chiar eram constient ca vine cineva, aduc doar completari. De-a lungul vietii uneori am ascultat sfaturi de la ai mai mari alteori am crezut ca sunt suficient de inteligent si asta completeaza experienta de viata, amagire amara. Dar trebuie mentionat ca fiecare este liber sa gandeasca si sa traiasca viata lui nu a altora ( dupa capul altora ). Fiecare isi asuma deciziile, actiunile si consecintele. Hai ca v-am " ucis " destul. ( asta are un inteles ca mai sus, deci fii atent - detaliile nu sunt lipsite de semnificatie ). Sa fi-ti iubiti!

| UzOm a răspuns:

Există o sumedenie de bărbați care le preferă pe cele plate. Mie de exemplu mi se pare mai drăgălașă o femeie cu sânii mici sau aproape inexistenți, pe când cele care au bidoane, deja intră la categoria scârboșeniilor. Mai ales când sânii respectivi se bat cu gravitația. Ca să nu mai zic că la o anumită vârstă, sânii își pierd din farmec și elasticitate. +Dureri de spate, când vrei să fugi, sânii mari o să te cam încurce, viitorul tău soț o să fie puțin gelos când mulți bărbați o să se uite la tine pofticioși, va trebui să porți sutien mai tot timpul etc.