| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU! Am 17 ani și până acum nu mi s-a întâmplat niciodată să am astfel de probleme...
La urinare am început să întâmpin usturime, însă doar în zona lăbiilor. Ieri eram ok și în dimineața asta am fost bine. Acum 4 ore am fost pe afară și am purtat niște blugi scurți care m-au jenat în zona respectivă când mergeam. Efectiv îmi venea să merg crăcănată - scuzați-mi expresia. Când am ajuns acasă și am vrut să urinez, usturimea începuse. M-am spălat și apoi mi-am dat cu niște cremă de gălbenele. Când am urinat a doua oară, tot mă ustura. Nu știu ce să fac, dacă am ceva mai grav sau e o iritație de la blugi... Menționez că sunt virgină.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca era o iritatie de la blugi te ustura non stop, dar este doar cand urinezi, ceea ce denota ca este o infectie urinara.
Te sfatuiesc sa te speli foarte foarte ine cu apa si sapun pe pasarica ca sa elimini crema cu care te-ai dat si alte posibile scurgeri vaginale. te stergi si apoi urinezi intr-un borcan foarte-foarte curat.
Cu urina fugi la un cabinet de analzie medicale sa-ti faca analiza ei, sa vada despre ce infectie este vorba, ca sa poti lua antibioticul specific acelei infectii.

| Floridori a răspuns:

Daca este vorba doar de zona labiilor si doar in urma incidentului cu acei blugi buclucasi, atunci este doar o iritatie din cauza frecarii.

Incearca sa mentii zona uscata si sa speli dupa fiecare urinare.
Chiar daca crema de galbenele este buna, as recomanda sa nu o mai folosesti in zona intima, deoarece este o zona sensibila, cu un pH care trebuie mentinut, iar cremele ce contin parfum (asta in cazul in care contine), sau anumite ingrediente destul de comune in prepararea cremelor, nu sunt indicate in acea zona.

Spala-te cu ceai de musetel de doua ori pe zi, dimineata si seara si daca ai posibilitatea, ia de la farmacie Bepanthen.O poti folosi cu incredere in zona labiilor.

In cateva zile, ar trebui sa fii ca noua happy

| liliana77any a răspuns:

Buna!
Probabil este vorba despre o infectie urnara, incearca sa intrebi la farmacie sau mergi cel mai bine la doctorul de familie.
Te pup!