| Aries68 a întrebat:

am fost ieri la munca si am stat in soare si m-a ars soarele. Am avut fata si spatele rosu. Si acum mi-au aparut besici pe spate mai ales foarte mari si multe in zona cefei putin mai jos si s-a spart una si acum ce sa fac sa ma dau cu dezinfectant? In cat timp dispar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Offf, pai te-ai ars bine de tot daca facusi basici.
Iti trebuie ceva crema/spray pentru ARSURI, ca sa vindeci pielea lezata si sa o si protejezi.
Pune apa termala daca ai - nu pune spirt!- si du-te la farmacie si cere o crema pentru arsuri, o sa iti dea ceva bun si da-te de 2 ori pe zi pe pielea curata.
Dupa ce se vindeca - cam intr-o saptamana- cumpara o crema dermatocosmetica reparatoare daca iti permiti.
Cand mai muncesti in soare poarta neaparat tricou/bluza alba care sa acopere pielea in special spatele si umerii.
Sunt si creme solare protectoare ieftine la 15-20 lei 200 ml daca te stii cu pielea care se arde usor iti poti cumpara una, macar nu te mai alegi cu arsuri care sunt periculoase.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Da-te cu iaurt sau un ulei de plaja! Oricum o sa te usture pana se sparg si se usuca.

| Aries68 explică (pentru Salontanul):

M-am trezit acum si gen s-au spart mai multe pot sa ma dau cu spirt?

| Salontanul a răspuns (pentru Aries68):

Spirtul nu-si are rostul. Nu face decat sa te usture. Da cu iaurt sau ulei, cum ti-am spus eu!