| anonwhy a întrebat:

Bună, TPU! Am o întrebare.
De câteva luni, menstruația mi se manifesta intr-un mod foarte urat. Ma ia cu frisoane, cu nevoie la baie întruna și o durere de burta cumplita, de nu pot sa stau nici ridicata, nici în pat. Este teribil.
Nu știu dacă e normal, sau dacă am pățit ceva. Ce ar trebui sa fac în cazul acesta? La ginecolog mi-e frica sa merg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pare ca-i vorba de o boala serioasa cu transmitere sexuala sau o infectie urata a trompelor sau ovarelor si ti-as recomanda sa mergi de urgenta la ginecolog, pentru analize si investigatii medicale.

| Floridori a răspuns:

Cat de regulate/neregulate sunt ciclurile tale?

| anonwhy explică (pentru Floridori):

27-28 zile, uneori pățesc sa vina în aceeași data în care am avut luna trecuta, alteori intarzie 2 zile sau o zi

| Floridori a răspuns (pentru anonwhy):

Ok, deci oriunde intre 27 si 31 de zile, sa zicem.
Daca este asa, putem spune ca ai un ciclu partial neregulat, deci nimic foarte grav in ceea ce priveste acest aspect.

Ma gandesc la faptul ca ar putea fi o infectie extinsa, care nu a fost tratata la timp si despre care (poate) nici nu stiai, sau poate fi vorba de anumite afectiuni, precum endometrioza.

Ai putea impartasi de ce ai aceasta teama de a merge la ginecolog?

| haileewatson a răspuns:

Am patit si eu de cateva ori. Trebuia sa iau si ibuprofen si nospa forte pentru dureri, si chiar si asa dura 1 ora pana isi faceau efectul, si nu scapam pana nu vomitam de la durere. Dar nu stiu exact de la ce era fiindca a trecut mult timp de atunci si incerc sa duc o viata destul de sanatoasa si cu sport.Ideea e ca lunar in corpul tau au loc multe schimbari hormonale, care pot fi influentate si de factori externi: ce ai mancat, deficiente, stres, etc.
Eu iti recomand sa mergi totusi la ginecolog, nu inteleg de ce sa iti fie frica. Sunt doctori al caror job e sa te ajute. Din pacate astfel de dureri pot fi cauzate si de anumite boli (Endometrioza), iar daca nu vezi un doctor nu ai de unde sa stii cauza exacta (daca e de la nivelul de hormoni din luna respectiva, sau e o problema medicala).

| anonwhy explică (pentru haileewatson):

Eu am încercat cu nospa. fără efect. Luam nurofen din acela roșu și ma ameliora dar tot asa, dura măcar o ora. Și în ora aia lesinam de durere. Problema asta ma tine din iunie anul acesta

| Wkkwwkj2 a răspuns:

Poți să te duci la doctorul de familie. Probabil o să îți dea o rețetă pentru pastile ca să vezi dacă te simți mai ok. Știu multe fete care au problema asta in fiecare luna de ani de zile. Au fost la medic și nu e nimic grav. Iar dacă doctorului i se pare ceva in neregula...crede-ma că e mai important sa tratezi cat mai repede ca să nu îți fie mai rău mai târziu