| ȘtefiȘtef a întrebat:

Am o intrebare destul de urgenta.
Eu am o alunita in cap, sub par. Cand eram in concediu, am mers la piscina si din greseala am dat cu capul de peretele de la bazin. Era foarte aspru si mi-a produs o zgarietura fix pe alunita.
Se poate intampla ceva grav? Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| stillhartu a răspuns:

Daca nu e din aceea proeminenta, nu cred ca se va intampla ceva. Banuiesc ca lovitura nu a fost chiar atat de puternica. Daca insa apar modificari ale alunitei in urmatoarele zile, ar fi bine sa consulti un dermatolog. Insa daca alunita ramane la fel, nu cred ca ai motive de ingrijorare.

2 răspunsuri:
| ȘtefiȘtef explică:

Nu, este o alunita cafenie, si nu e iesita in afara, ci la nivel cu pielea.

| cata_4290 a răspuns:

Sal,depinde de ce fel de alunita este ca sunt acele alunite rosii-vinete si in forma de mugure, care sunt cam rele, insa pune-i rivanol si ai grija sa nu o rupi ca e mai rau sa le rupi decat sa le zgarii.stiu asta de la sotul meu care are si el una pe piept si se mai zgarie la munca si asta face.si nu are nimic.totusi incearca sa ajungi si pe la medic cu ea chiar daca este bine. poate poti sa scapi de ea ca o poti zgaria sau rupe si cu pieptenul.bafta