| Claudiaaamm a întrebat:

Am o intrebare..si as dori un raspuns.
Ce e leucemia si de ce se manifesta?
Am citit pe un site si din cate am citit despre aceasta bola am vazut si niste simptome.
Pe care le am si eu.
Dureri de cap.
Sunt obosita mai mereu. si fara motiv.
Acum cateva zile a inceput sa ma doara mana stanga.
Mainile si picioarele le am reci de cateva lune bune

Asta ma cam ingrijoreaza si de aceea vreau un raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Fara niste analize serioase de sange nu poti pune un diagnostic doar pe baza unor simptome. Simptomele tale sunt comune multor boli, inclusiv astenia de primavara, gripa

| Violleta2022 a răspuns:

Dar la medic ai fost?
Stii ca durerile de cap si oboseala sunt induse si de la statul foarte mult pe computer? De la lipsa somnului de noapte?
Mergi la medic pentru invetigatii medicale!

| sierra1 a răspuns:

Simptome clare sunt : Pentru că pot ascunde boli grave ale sângelui, nu trebuie să neglijăm anumite simptome. Este vorba despre: colorație roșie-violacee a mucoaselor, sângerări apărute din senin sau după lovituri minore, sângerări gingivale sau menstre prelungite, mărirea ganglionilor limfatici din regiunea cervicală, inghinală sau axială, dureri de oase, splina mărită, ficat mărit, astenie, transpirații nocturne, febră persistentă, apariția de tromboze venoase, vulnerabilitate în fața infecțiilor.

Dureri de cap și obosita mai mereu. si fara motiv poate foarte probabil să fie dela stres (serviciu, școală etc. ) Eu cred că nu e cazul să te impacientezi. Odihnă, calm și mai vb peste cîteva zile. Numai bine!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu ai decat 2 simptome din cele de mai jos:
Senzatie de oboseala
Pierderi in greutate fara un motiv anume
Infectii frecvente
Disconfort abdominal
Dureri in oase sau incheieturi
Sangerari si invinetiri rapide: sangerari ale gingiilor, pete rosii pe piele,
Tumefierea nodulilor limfatici in special din zona gatului sau a zonei inghinale
Leucemia este o forma de cancer care afecteaza celulele sangelui. Afectiunea incepe in maduva oaselor. In cazul unui bolnav de leucemie, maduva oaselor produce un numar prea mare de leucocite care nu isi mai pot indeplini functiile. In acest caz, bolnavul se confrunta cu anemie, sangerari sau infectii.

| Kerre a răspuns:

Incearca sa consulti un medic care te poate ajuta, nu poti spune ceva doar pe baza la niste simptome.