| LaFleurBelle a întrebat:

Am o problema care ma sperie foarte tare. De 2 zile ma mananca la exteriorul vaginului. Mentionez ca nu am avut contact sexual. Ma puteti ajuta cu niste sfaturi? Chiar nu stiu de la ce pot fi acele mancarimi. Mamei mi-e rusine sa-i spun, pentru ca va vrea sa se uite in acea zona. HEEEELP crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nico097 a răspuns:

Eu am avut aceasta problema am fost la medic dar nu afecteaza din ce stiu eu restul organismului trebuie sa iei tratament si nu intretine o relatie sexuala pana nu iti trece ca se ia prin contact sexual. Cere un sfat la farmacie si vezi ce iti recomanda eu ma spalam cu niste plicuri dar nu mai stiu exact cum se numeste si am luat niste pastile neocin. Daca urmezi tratament in 3 zile scapi sigur.Mai spalate cu ceai de musetel.

2 răspunsuri:
| nico097 a răspuns:

Din nefericire, aceleasi calitati pot face prapad printre femei atunci cand o ciuperca vaginala de tip drojdie, numita Candida albicans, scapa de sub control. De obicei, candida este tinuta in frau de sistemul nostru imunitar si de bacteriile „prietenoase" care coexista cu ea. Dar cand echilibrul hormonal si/sau bacterian al organismului este dereglat de administrarea de pilule contraceptive, de antibiotice sau corticosteroizi, in timpul sarcinii sau in anumite boli precum diabetul sau deficienta imunitara (HIV/ SIDA, de exemplu), ciuperca se poate dezvolta si scapa de sub control. Ea se poate transmite si intre partenerii sexuali.

Candida, la fel ca drojdia de bere, prefera locurile calde, umede, intunecate, mai ales atunci cand (cum este cazul in diabet si la gura sugarilor) exista si zahar. La sugari pot fi afectate gura, plicele gatului si zona genitala; la persoanele supraponderale, pielea dintre plicele vintrelor si de sub sani; la persoanele care stau mult cu mainile in apa, pielitele unghiilor; la barbati, penisul; la femei, sfarcurile, daca alapteaza la san si, in cazul cel mai comun dintre toate, zona vaginala.

Cand candida se multiplica in vagin, ea provoaca mancarime si iritatie, precum si o secretie albicios branzoasa, de obicei lipsita de miros. Actul sexual si urinarea pot fi dureroase, iar partea exterioara a zonei vaginale poate aparea rosie si inflamata. Aproximativ 75 la suta dintre femei vor contracta candidoza cel putin o data, iar mai mult de 45 la suta o vor contracta de 2 sau de mai multe ori in cursul vietii. Mai jos sunt prezentate cateva procedee prin care se reduce disconfortul datorat candidozei si se impiedica reaparitia infectiei.

Faceti un drum la farmacie
Femeile care au contractat candidoze repetate recunosc imediat simptomele, dar pentru exactitatea diagnosticului este necesar un consult medical. in timp ce unele varietati de candida necesita tratament cu medicamente prescrise de medic, altele pot fi controlate numai cu ingredientele active din creme, supozitoare vaginale sau tablete vandute fara prescriptie.
Acestea contin de obicei clotrimazol. Nu fiti econoama cu crema, mai ales daca zona vaginala externa este iritata. Aplicati-o atat in exterior, cat si inauntrul vaginului.

Calmati iritatia cu o baie de ovaz
Disponibil in farmacii, ovazul coloi-dal se prezinta sub forma unei pulberi fine in suspensie intr -o solutie apoasa. O baie calda in care ati adaugat ovaz coloidal este extrem de calmanta pentru tesuturile iritate, cu mancarimi. Nu vindeca, insa va scapa partial de disconfort.

Puneti o compresa rece
Daca aveti mancarimi sau usturimi de nesuportat, asezati o bucata de flanel rece, umezita, la exteriorul vaginului. Atat umezeala, cat si temperatura scazuta vor ameliora temporar disconfortul.

Uscati-va prin tamponare
Daca dupa dus sau dupa baie va stergeti fre-candu-va cu prosopul, va puteti irita. Tamponati-va usor pentru a va usca sau lasati pielea sa se zvante in contact cu aerul.

Purtati lenjerie din bumbac
Spre deosebire de nailon sau de alte tesaturi sintetice, lenjeria intima din bumbac lasa pielea sa respire. Cu alte cuvinte, permite aerului sa intre si umiditatii sa iasa, ceea ce reduce riscul de infectie.

Evitati produsele de baie parfumate
In contact cu partile sensibile ale corpului, parfumurile chimice dure pot provoca iritatii. Aditivii de baie parfumati contin substante chimice care amplifica disconfortul. Veti fi mai putin vulnerabila la candidoza si la alte infectii daca va veti spala cu apa si cu sapun neutru, cu o crema dermatologica sau doar cu apa. Spumantele si sarurile de baie (chiar si produsele pentru copii ) trebuie evitate cu orice pret.

| LaFleurBelle explică (pentru nico097):

Si sti cumva daca afecteaza si restul organismului?

| nico097 a răspuns (pentru LaFleurBelle):

Eu am avut aceasta problema am fost la medic dar nu afecteaza din ce stiu eu restul organismului trebuie sa iei tratament si nu intretine o relatie sexuala pana nu iti trece ca se ia prin contact sexual. Cere un sfat la farmacie si vezi ce iti recomanda eu ma spalam cu niste plicuri dar nu mai stiu exact cum se numeste si am luat niste pastile neocin. Daca urmezi tratament in 3 zile scapi sigur.Mai spalate cu ceai de musetel.