| Amelia94 a întrebat:

Am o problema, de cand s-a terminat scoala si a inceput vacanta adorm foarte tarziu, aproape de dimineata, si vreau sa spun ca a doua zi nu rezist daca nu dorm, iar noaptea urmatoare se intampla la fel si tot asa. Vreau sa dorm si eu normal ca inainte cand nu mi-am dat organismul peste cap. Ce imi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| crisbebe a răspuns:

Culca-te tarziu intr-o noapte si trezeste de dimineaza gen 6-7 si fa o activitate puternica in ziua respectiva gen alearga mult stai mult afara chesti de genul asta si sa vezi ca o sa adormi mai devreme.
tu ai activitate ca corpul tau sa fie obosit si sa adormi devreme adica nu la 9 gen 10-12?
si daca nu merge ce ti-am zis tot asa fa ce ti-am zis culcate intr-o noapte tarziu trezeste-te devreme fa o activitate puternica nu pc si tv asa si repeta acest tratament pentru mai multe zile

9 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Ce faci asa tarziu? oricum vezi ca azimaine se termina vacanta si nu stiu cum o sa revi la normal, o sa ti fie greu asa ca singura metoda e ca.chiar daca nu dormi o noapte sa faci ceva sa nu dormi in ziua respectiva si atunci seara o sa dormi normal.incerca

| smileKiller a răspuns:

Pai te trezesti maine pe la ora 7 sau 8 dimineata si bei o cafea sa nu-ti fie somn de dupa amiaza. si seara adormi pe la 10, 11 tongue

| anonimul_7689 a răspuns:

Mai mult sport iti recomand, daca vei fi obosita vei putea dormi si noaptea si astfel vei reveni la orarul normal.
Multa sanatate,

| Pure.Sunshine a răspuns:

Nu mai dormi in timpul zilei. Forteaza-te sa te culci mai devreme. Daca pur si simplu stingi lumina si te asezi in pat o sa adormi intr-un final. Studiile arata ca nu este bine sa dormi ziua pentru ca asta duce la dereglarea organismului (ma refer la dormit mai mult de 1 ora, maxim 2)

| Bratzz a răspuns:

Cred ca ar trebui sa nu dormi intr-o zi. sa incerci sa stai treaza chiar daca e foarte greu. Daca nu merge asa du-te la un medic, chiar la cel de familie si spune-i sa-ti dea niste medicamente care creaza somnolenta. Altfel... incearca sa bei lapte caldut pe la ora 22:00. happy si citeste o carte.

| kat2108 a răspuns:

Si eu patesc la fellaughing
Incearca sa faci cumva sa te culci mai devreme. Bea lapte cald, uitate la filme plictisitoare si asculta muzica lenta si veche. O sa vezi ca va mergelaughing

| Jango a răspuns:

Buna!
nu sunt expert dar incearca sa iti modifici intervalul orelor de somn. sa zicem ca tu de cateva zile te culci la 5 dimineata si te trezesti la 3 dupa-amiaza; de asta seara te bagi in pat la 4 dimineata, maine la 3, poimaine la 2 si tot asa pana ajungi la o ora potrivita. incearca sa faci asa si cu ora la care te trezesti ( pune un ceas sa sune) in fiecare zi modifica cu o ora acest interval de timp.
eu unul nu sunt medic sau altceva dar nu cred ca e o idee buna sa incepi brusc cu o diferenta de 3-4 ore. aaa... si sa nu uit: chiar daca nu te ia somnu cu o ora mai devreme stai in pat in zece minute adormi.
Cu multa placere!

| Canyounot a răspuns:

Baga-te pe la maxim 12 in pat la inceput chiar daca nu adormi, dupe ce se regleaza somnu pot sa te culci si mai tarziu. daca tot nu poti sa dormi seara forteaza-te dimineata sa dormi pana mai tarziu dimineata. te pup sper sa fi bine:*

| izzy67 a răspuns:

Pai du-te si dormi cam al 10 seara si cand te culci ziceti o poveste in cand sau o melodie