| ncc00 a întrebat:

am o problema de sanatate de cateva zile dar nu imi explic anume ce mai exact, de aceea mi-am facut cont pe TPU ca sa pot intreba aici si as avea nevoie de ajutor.

De 3 zile am probleme cu somnul. Ma pun in pat la 12 si adorm pe la 6 dimineata sau mai tarziu, ultimele doua nopti au fost mai ok, am reusit sa adorm spre dimineata cu greu vreo 4 ore dar azi noapte nu am putut sa dorm deloc si m-am tot foit in pat iar problema mai nasoala e ca am avut varsaturi in dimineata aceasta fara nicio explicatie. Ma simt epuizat si nu pot sa dorm, pofta de mancare nu prea am si la doctor nu prea as merge de acum. Va rog sa ma ajutati, este foarte nasol sa te uiti la ceas cu o stare de anxietate si sa vezi cum trece o noapte fara sa dormi iar mai nou am si varsaturi... Chiar va rog sa imi spuneti daca e ceva grav sau nu. Multumesc.

Ps. Am varsta de 17 ani iar in trecut nu am mai avut probleme de genul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

La medic trebuie să mergi.
Dacă noi nu avem un stil de viață sănătos, trebuie să ni-l facem. Stilul de viață include absolut tot ce face parte din viața noastră:
- miscare, efort fizic
-hrana și apă
-odihna de 7-8 ore începând cu orele 21:00
-trairea în pace cu noi înșine, cu Dumnezeu și cu oamenii.
Tu ai putea să adormi devreme dacă în timpul zilei ai depus suficient efort fizic; și dacă seara îți vei lua ochii de la orice tip de ecran (tv, pc, tabletă, telefon).
Problema ta necesită consult medical din pricina vărsăturilor.
Tu spui: "la doctor nu prea as merge pe de acum."
Este de datoria noastră să mergem la medic pentru control, indiferent că suntem sănătoși sau bolnavi, indiferent că ne simțim bine. Deci cu cât mai mult ar trebui să mergem când ne simțim rău.
Trebuie să facem efort ca să fim sănătoși. Pentru că este suficient să nu facem nimic ca să ne îmbolnăvim.

| ncc00 explică (pentru anonimg):

Multumesc mult pentru sfaturile date. Insa ai vreo idee daca ceva la stomac nu m-ar putea lăsa sa ma odihnesc? Ma refer ca organismul meu sa fie prea atent acolo decat la somnul meu.

| anonimg a răspuns (pentru ncc00):

Nu te mai chinui asa. Trebuie sa mergi la control. Sunt multe medicamente pentru calmarea stomacului; le gasesti la farmacie. Dar daca nu se stie cauza durerii, nu trebuie sa iei nimic. Ca daca este apendicita (a carui durere se poate manifesta in orice zona a burtii), nu poate sa iti dea un medicament pentru ulcer sau gastrita. Trebuie deci sa neaparat si obligatoriu un control. Daca te va durea burta iarasi -sau chiar acum daca te doare- suna la 112 fara sa stai pe ganduri. Nu te costa nimic sa vina salvarea la tine acasa. Ori iti va da un calmant si vei ramane acasa, ori te vor duce la spital. Dar nu mai sta asa sa te chinui. La un moment dat durerea poate sa fie asa de mare incat nu vei mai putea pune mana pe telefon.
Sa nu mai folosesti bauturi de la dozatoare cum ar fi: cafea, ciocolata calda, ceaiuri. Apa de acolo este statuta si formeaza o bacterie care aduce dureri stomacului. In astfel de cazuri este bun medicamentul numit Controloc.
Daca este gastrita, aceasta apare atunci cand mancam cu mainile nespalate.
Orice ar fi, trebuie neaparat control medical.

| Lola200228 a răspuns:

Pentru somn îți recomand ceaiul de tei. Bei o cana înainte de culcate, te relaxează atat de tare ca o sa dormi ca un Bebeluș.
Ce simptome mai prezinți la stomac? Te doare, ti e greață sau ceva? Spune mi exact ce simti ca sa te pot ajuta.
Mănâncă cu 2 3 ore înainte de culcare pentru ca dacă mănânci târziu organismul se v a axa pe digestie și nu te va lasă sa dormi.
Mănâncă seara ceva simplu și puțin cât sa nu ai stomacul gol. Dacă respecți aceste reguli o sa fii bine

| ncc00 explică (pentru Lola200228):

De azi dimineata nu am mai varsat si nu simt alte greturi sau dureri. Pur si simplu ma dusesem la baie sa imi fac un dus si mi-a venit sa vars aleatoriu, ma gandeam ca poate fii si de la caldura. Oricum am mai apucat sa dorm dupa amiaza asta 3 ore dupa multe incercari de a adormi dar tot nu am mancat ceva pana acum pentru ca am apetitul scazut. Mai mult mi-e teama ca nici in seara asta nu voi putea dormi, imi da foarte mult planurile mele de zi peste cap.