| Sasu_Dragos_1997 a întrebat:

am o problema la un dinte, acum cateva luni in urma (mai exact 6) mi-am plombat 2 carii micute la dintele din fata dupa am fost in Italia si am venit inapoi cu autocarul ...cred ca am stat in curent si am avut o durere groaznica ..nu puteam sa ating dintele nici cu limba aveam o presiune constanta ..si la cea mai mica atingere (doctorul mi-a zis ca o sa am o oarecare sensibilitate la rece, doar atat dar mica ) dar in realitate e cu totul diferit ..am ajuns in tara ( nu mi s-a umflat ) am luat augumentin si dupa durerea mi-a mai trecut dar mi s-a umflat foarte tare... dupa un tratament de 7 zile.a scazut si unflatura dar si durerea in schimb mi-a aparut un abces micut deasupra dintelui pe gingie ..si nu pot sa scap de el ..cand apas mai tare pe dinte am o oarecare durere.dar mai tare pe gingie ..il mai sparg din cand in cand.dar nu stiu ce sa fac ..sa scap ..ar trebui sa merg la doctor.(plombele par ok, adica culoarea nu e schimbata, poate e o fisura ceva ) Ma gandesc. Astept raspuns! Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| nouatigaraelectronica a răspuns:

Buna seara. Se pare ca nu este nici un doctor online in momentul acesta. Cel mai indicat este sa va duceti la doctor cat mai repede si pana ajungeti acolo NU mai spargeti abcesul dentar ca se poate ajunge la alte probleme mai grave, mai ales daca nu sunteti curat pe maini in momentul acela. Si mai este indicat sa folositi apa de gura pentru dezinfectare. Asta este doar parerea mea, nu sunt doctor dar asta as face eu in locul dumneavoastra.

| neoficial2302 a răspuns:

Cel mai bine e sa mergi la medic! Un membru al familiei mele a avut aceeasi problema cu un premolar, dupa plomba avea sensibilitate la rece, cald...iar cand avea dureri la fel credea ca e din cauza curentului dar s-a dovedit a nu fi! A rezolvat la stomatolog, peretele dintelui pana la nerv era foarte subtire si la orice variatie de temperatura acuza dureri destul de suparatoare! Mergi si cere sfatul unui stomatolog, ar fi bine sa fie altul de data aceasta sa asculti si o alta parere de specialist! E usor sa dam sfaturi aici dar numai un specialist dupa ce priveste pe viu situatia te poate sfatui corespunzator; multa sanate!