| iiBeiibiiy a întrebat:

Daca imi trosnesc inchieieturile de la picioare, genunchi, maini, degete foarte des, inseamna ca am o lipsa de calciu? Daca da ce ar trebui sa mananc ca sa rezolv aceasta problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sCzKun a răspuns:

Inseamna ca ai incheieturile slabe, trebuie sa faci exercitii pentru asa ceva(genuflexiuni, flotari in pumn etc.) si sa consumi alimente bogate in calciu(lapte, branza etc.)

7 răspunsuri:
| Liviucu a răspuns:

Daca ti le troznesti intentionat cum avem multi acel tic, atunci nu vad de ce iti faci griji. Doar ca atunci cand vei fi batrana, vei tremura. Dar asta poate va fi un lucru benefic smug laughing

Daca insa ai reumatism, mergi de urgenta la medic sa iti rezolvi problema, acum cat esti tinerica... si scumpica... ah! :*

Paa! >big grin

| lor3nutza a răspuns:

Esti exact ca mine! si da ai lipsa de calciu bea lapte nederegresat (ca celalalt nu te ajuta ) branca si incearca calciu efervescent (dar atentie ingrasa)

| Adrianetc a răspuns:

Esti in crestere, tuturor adolescentilor li se-ntampla asa ceva. e ceva normal dar nu ar fi rau sa iei ceva calciu insa sa nu iei pastile pentru articulatii, nu ai 18 ani.

Răspuns utilizator avertizat
| adrew a răspuns:

Nu e lipsa de calciu, e o deprindere rea, nu e bine sa trosnesti

| anadark84 a răspuns:

Nu. Daca nu te dor, nu se umfla, nu se inrosesc nu e nicio problema. E normal sa trosneasca.

| nicudare a răspuns:

Nu inseamna ca ai lipsa de calciu.Inseamna ca ai reumatism.