| rosiemarie a întrebat:

Buna,TPU! Am stat foarte mult timp cu un dinte de lapte in gura care se misca (crescuse si cel nou sub el).Pana la urma,am fost la dentist si mi l-a extras cu mana (atat de tare se misca).Azi am observat ca a ramas o MICA radacinuta acolo si am incercat sa o misc, dar mi-a dat sangele si m-ai am si gingia imflamata in acel loc din cauza ca am stat atat cu dintele ala. Vreun sfat? Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JustmeV a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat :/. Stai linistit, cum creste dintele permanent, va impinge afara mica "radacina" de la dintele de lapte.

3 răspunsuri:
| michelia a răspuns:

Si dentistul ala avea minte... Te duci iar la dentist, asta faci. Dar du-te la altul. O sa-ti faca si radiografie sa vada exact ce mai e in zona.

| EMike a răspuns:

Mergi la dentist inapoi si roaga-l sa ti-o scoata pana nu se infecteaza. Nu manca nimic. ( Sau roag-o pe mama ta sa mearga la farmacie sa cumpere o pensa sterila si sa-ti extraga radacina )

| 7Roby7 a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic.
Asa se intampla de obicei dupa ce iti scoti un dinte de lapte. Daca chiar vrei sa scoti acea radacina,ca sa fi sigura ca nu se intampla nimic,du-te la dentist si roaga-l sa ti-o scoata.
Dupa ce un dinte de lapte iese e normal sa ti se inflameze gingia de unde era dintele,pentru ca cel definitiv este gata sa iasa din "locul" unde era si atunci cand este inauntrul gingiei mi se pare normal sa se inflameze, cat despre sangerare, acelasi lucru, ori ti s-a spart un capilar din greseala, nu trebuie sa iti faci griji.
Sper ca ti-am fost de folos!