| Tymycy a întrebat:

As avea o intrebare, de la tratamentul cu iod radioactiv iti cade parul? sau ce efecte secundare are?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Singurul efect al tratamentului cu iod radioactiv, in cazul hipertiroidiei, este slabirea activitatii glandei. Parul NU cade la tratament cu iod radioactiv intr-atat de mult incat sa apara calvitia --- se poate intampla ca, la doze mari de iod radioactiv, sa cada moderat, adesea neobservabil. Numai bine!

| DeMaio a răspuns:

Salut!
Radioiodterapia se foloseste de un izotop radioactiv al iodului numit I-131 si in cele mai multe din cazuri se recomanda in afectiunile glandei tiroide.
Dintre efectele secundare ce pot aparea sunt: senzatie de gat uscat, hipersalivatie a glandelor salivare (in acest caz se recomanda, fara sa glumesc, acadele sau bomboane tari, pentru supt), usoara greata dupa administrare ( de aceea e mai bine sa nu fii mancat inainte de administrare) tulburari ale ciclului menstrual.
Caderea parului este citata in cazul Radioterapiei!
Cu stima
Alex