| elena5stefania a întrebat:

As vrea sa devin vegetariana...imi poate spune unul dintre voi urmarile? sau un fel de meniu! multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Conteaza foarte mult si varsta pe care o ai! Este bine sa eviti carnea grasa dar o data pe saptamana este bine sa consumi carne de pui(piept, ficat) sau peste(somon, hering, salau)! Organismul uman are nevoie si de proteine!

| Sin a răspuns:

Asa ca ti s-a pus tie pata pe un moft dintr-o data?
Daca esti anemica i-ati gandul de la a devenii vegetariana.
Daca esti in perioada de crestere, perioada in care organismul are nevoie de vitamine si minerale si de un regim de viata sanatos, din nou i-ati gandul.
De altfel nu ai specificat ce fel de vegetariana vrei sa fi:
lacto-vegetariana (doar fructe, legume si produse lactate)
lacto-ova-vegetarieni (doar fructe, legume, lactate si oua)
vegetarieni(doar fructe si legume)
Oricare tip l-ai alege tot va trebui sa te indopi si cu suplimente alimentare tip pastile altfel organismul tau va ceda.Organismul nu va asimila niciodata vitaminele din pastile asa cum asimileaza vitaminele naturale, din alimente.
Daca organismul tau nu are ce ii trebuie atunci urmarile vor fi :
-slabirea memoriei si capacitatea de a retine/invata
-atrofierea oaselor din cauza lipsei de magneziu, calciu si fier
-probleme cu dantura tot din cauza lipsei de calciu
-probleme cu stomacul de la prea multe pastile-vitamine
lista poate continua.
A manca sanatos nu inseamna sa devii vegetarian. A manca sanatos inseamna sa te feresti de grasimi, de colesterol, de e-uri si etc.Degeaba ai un regim de viata vegetarian daca mananci ciocolata cu e-uri sau alte astfel de produse.

| thealchemist a răspuns:

Mda, ai sa ai pielea verde si tot felul de bacterii si plante si alge vor creste din tine.
altceva, la ce sa te astepti? daca maninci doar plante, vei deveni doar o planta.

| QuadruplePersonality a răspuns:

Eu sunt vegetariana happy Bine...nu intr'u totu. Nu mananc carne, pentru ca pentru asta sunt taiate animalele, dar lapte si oua mananc.
Urmari eu nu am suferit, acum depinde de organism. Eu mananc soia ( snitele big grin), si nu simt lipsa.

Pentru meniu, eu chiar nu am ce sa zic. Mananca exact ca pana acum (daca mananci sanatos tongue ), doar ca fara carne. Daca nu vrei sa mananci nici lapte sau oua, dimineata in loc de lapte cu cereale, mananca paine cu gem/unt/miere.

Ca sa rezisti sa nu mananci, trebuie sa iti gasesti o cauza. Sa ai un motiv pentru care nu vrei sa mananci.

Eu am fost intr'un depozit de carne. Unchiul meu lucreaza acolo. M'am ingrozit la gandul ca atat de multe animale sau taiat si de atunci nu am mai mancat carne big grin

Succes

| gogusamsung a răspuns:

Vei avea lipsă de proteine animale, te vei simți slăbită și în principiu vei avea un organism dezechilibrat datorită alimentației dezechilibrate.

Îți mai spun urmări după ce-mi răspunzi la o întrebare: De ce crezi tu că rasa umană are canini?