| ShoriceL43 a întrebat:

Azi a plecat mama mea in Italia sa munceasca si incontinu plang nu pot sa ma mai oprescsad...am plans si alalta-ieri si ieri si azi toata ziua si nu mai pot sa ma opresc
Va rog ajutati-macrying
Doar vorbim mereu pe Skype doar ca mereu cand ii aud vocea imi vine sa plang.eu sunt ff sensibila
Ea de fapt este mama mea vitrega si are un baiat alex la mine in clasa
Si pe el l-a luat in italia si il tine pana in septembrie.si atunci vin si eu acolo. Da eu plang mai mult de gelozie si de dor pentru ca m-am atasat ff mult de ea si e o mama ff buna:X.

Daca am dat deja un rasp. castigator mai astept sfaturi si dau voturi:*.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SayCheesexD a răspuns:

Mama mea e plecata in Italia de 6 ani, si tata in america de 7. Eu locuiesc cu bunicii dar pana la urma nu te-a abandonat. A plecat pentru ca te iubeste si pentru ca vrea sa faca bani, sa iti ofere tie un viitor mai bun si o viata mai buna. Mie imi place mai mult asa, fara parinti. M-am obisnuit. Parca am mai multa libertate. Asa e in primele zile cand parintii pleaca, pentru ca te simti singur, dar nu esti. Si eu uneori plang, pentru ca imi este dor de ei, si tata chiar daca m-a abandonat ( ceea ce este mult mai rau ) inca il mai iubesc, pentru ca totusi este tatal meu. Eu acum plec in fiecare vara la mama, de 2 ani. Si acum ma duc in 29, si stau pana in septembrie. Sa sti ca mama ta nu a plecat pentru ca asa a vrut ea sa plece, pleaca pentru ca aici nu poate sa castige destui bani. Mama mea lucreaza la un hotel, si nu imi este rusine sa zic ca spala vase, si este la receptie, pentru ca primeste 900 de euro pe luna. Orice slujba ai avea acolo primesti de 10 ori mai multi bani decat primesti aici si de aceea ea a plecat, dar sigur se va intoarce, si o sa o vezi curand, pentru ca nu te-a abandonat, cum am mai zis. Si cred ca iti dai seama ca si ei ii este foarte greu acolo, printre straini, fara tine, si probabil ca si ea plange, dar o face pentru ca asa este mai bine. Si pentru ca ai parintii, ai inca o motivatie sa inveti mai mult si mai bine, sa te comporti mai bine, ca sa dai dovada ca tu esti capabil/a chiar si fara mama ta.
Eu stiu prin ce treci, si eu trec exact prin asta big grin.

25 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

A mea pleaca continuu de vreo 5 ani ...si cu timpul de obisnuiesti!
...gandeste-te ca pleaca doar ca sa o duci tu mai bine ...si stai linistita. nici nu iti dai seama cat de repede trece timpul!

| Graphee a răspuns:

Bună ShoriceL43,
În ţara asta este greu să trăieşti cu asemenea salarii, dar totuşi ne rămâne speranţa. Gândeşte-te a făcut-o pentru tine... Dar nu plânge, că îţi faci rău ţie. Vorbeşte mai mult cu ea, poate va merge, adică vorbeşte la telefon, şi vei mai uita de suferinţă. Mergi cu prietenii, fă ceva distractiv.

Numai bine şi să te vedem mai fericită!

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

O sa ramai fara lacrimi daca mai plangi.Ce mare lucru saca a plecat, doar se intoarce inapoi. straight face happy

| ShoriceL43 explică:

Daca ii aud vocea imi vine sa plang mai tare...eu am si un frate alex...suntem vitregi si de fapt ea e mama vitrega dar tin mult la ea, si l-a luat numai pe el in Italia si il tine pana in septembrie, si o sa ma duc si eu dar stau doar 6 zile.Eu acum plang mai mult de gelozie si de dor nu pentru ca a plecatsad!

| mariamar1997 a răspuns:

Pai incearca sa iei un obiect, o papusa, un ursulet primt/a de la mama ta si sa il strangi tare in brate si sa crezi ca mama ta e acolo langa tine si ca o strangi in brate

sper ca te-am ajutat

| LoRyCyKu a răspuns:

Tatal meu a fost plecat ani buni, de cand eram eu mica pana aproape sa fac 18 ani.Stiu cat de greu este, chiar daca ajunsesem sa ma obisnuiesc cu plecarile lui de fiecare data plangeam.chiar prima data cand vb cu el cand ajungea acolo nu ma puteam opri din plans dar trebuie sa te gandesti ca in primul rand iti faci tie rau, in al doilea rand si mamei tale daca aude ca suferi si trebuie sa te gandesti ca a plecat in dorinta de mai bine.Incearca sa iesi in oras, sa citesti, sa te uiti la filme orice care sa iti distraga atentia.Si fii tare asta e cel mai important.

| RatuscaCeaUrata a răspuns:

Shoricel, te inteleg si la mine a plecat tata in strainatate, e 2.00 noaptea si nu pot dormii, ma gandesc numai la el,crying

| Ecou a răspuns:

TRECE , am patit si eu mai de mult ! cateva filme , sau iesi cu prieteni

| Ecou a răspuns:

TRECE, am patit si eu mai de mult! cateva filme, sau iesi cu prieteni

| ilydude a răspuns:

Umm.
in primul rand incearca sa te linistesti si sa te gandesti ca putea fi mai rau! happy. nu ai frica, se va intoarce si poate... in vacanta te va lua acolo la ea in Italia!happy
gandeste-te ca pentru tine a plecat, ca sa poti trai bine...munceste pentru tine! happy
fundita?

| sereje a răspuns:

Salut. Incearca sa te gandesti la clipa in care va veti revedea. Vorbiti mai des. Eventual mama poate sa isi ia un laptop/computer si un webcam. Poate mai ai pe cineva cu tine in tara acum, incearca sa vorbesti si cu ei si gandeste-te ca mama ta incearca sa iti ofere un trai mai bun. Mult succes si linisteste-te, totul va fi bine. Eu nu mi-am vazut parintii de cateva luni dar tinem legatura la telefon sau vorbim pe skype.

| Marghioalaa a răspuns:

Sa stii ca si tatal meu este plecat in strainatate, si in prima zi cand a plecat am planssad
Dar vei vedea ca te vei invata, stai linistit

Te imbratisez si ai grija de tinewinking

| ŦąñťäsÿĶïŝš a răspuns:

Pai daca a plecat azi de ce plangeai ieri si alalta-ieri?rolling on the floor

| YoYoJuSt4U a răspuns:

Ia-ti o poza cu mama ta, editeazo cu inimioare si cu "te iubesc" pe www.fotoflexer.com si tine-o cu tine.suno pe mama ta zilinic sa vezi ce mai face...si sa o salute pe matusa din partea mea (e si ea in Italia)

| YoYoJuSt4U a răspuns:

Ce rai sunteti!(unii) voi dati raspunsuri pentru funda, nu pentru a o consola pe fata. daca viar pleca unul din parinti in strainatate cum ar fi pentru voi? si eu cand a plecat tata in canada am plans.si cand a venit am plans de fericire ca nu l-am mai vazut de 4 ani.

| RoxanaAndreeaBianca a răspuns:

Pai incearca si abtine-te ca plansu nu-ti face bine. Incearca si tu sa o suni sa ii auzi vocea. Sau daca nu ataseazate mai mult de o prietena. Pana la urma trebuie sa te oprestiwinking

| BrokenAngel a răspuns:

Buna. Si tatal meu tot in Italia este plecat. In momentul plecarii, am simtit un gol in stomac si imi venea incontinuu sa plang. Cred ca cel mai bine ar fi sa incerci sa te gandesti la altceva, si sa iti pui mintea in pozitiv. Sper ca te-am ajutat. pup :*

| ღAleKrissღ a răspuns:

Draga nu trebuie sa plangi pentru. ca a plecat mama ta...si mama e plecat si nu plang.am inteles gravitatea situatiei.ea a plecat tot pentru tine pentru ati oferi un viitor mult mai bun...si sa stii ca sunt alaturi de tine :X

| Min_2759 a răspuns:

Trebuie sa treci peste :c...mananca si tu inghetata sau ciocolata c:

| DiNiSka a răspuns:

Este o solutie care intotdeauna ajuta
Trebue sa ai o ocupatzie da de ex: carti,jocuri, prieteni, sport
Daca vei fi ocupata si obosita nu vei mai avea puteri sa pligi
Si cu timpul te vei pricepe )))))))))))))))
Sper ca te-am ajutata funda PLEaSe

| Fantha a răspuns:

Linisteste-te.Gandeste`te ca ce face face pentru tine si ca te iubeste oriunde ar fi.O sa fie aproape de tine mereu.kiss...Haide linisteste`te

| iriinutzza a răspuns:

Nu stiu cum as putea sa te ajut, inteleg ca e greu... dar acum poti sa comunici mai usor cu ea datorita minutelor internationale...cati ani ai? trebuie sa fi putin alaturi si de ea pentru a nu pleca cu inima franta, merge acolo pentru tine, pentru a.ti oferi tie mult mai multe happy

| geobmw a răspuns:

Draga mea fii tare si putina rabdare. Se rezolva totul cu incredere daca este dragoste de mama la baza relatiei mama / copil!

| CristianaXXX9898 a răspuns:

Nu trebuie sa plangi si mama mea a plecat azi in Italia si am plans dar stiu ca ea pleaca ca sa imi dea mie si fratelui meu un trai bun asa ca nu trebuie sa plangi! happy

| milckey93 a răspuns:

Scumpo stiu cum e! Ea bineinteles ca l-a luat pe el e sange din sangele ei si pe tine chiar daca te iubete pe el il iubeste mai mult e copilul ei din sangele ei nu mai plange gandeste-te ca nu l-a luat si pe el sau ia o poza e a lui si pune-o pe un sac de box si da-i laughing glumesc
am si eu un frate si stiu cum e cu gelozia! Fi mai tare si sa nu dai funda la toti ca uite-te ei dau raspunsuri doar pentru funde nu pentru ca te cred cuy adevarat i vor sa te ajute