| anonim_4396 a întrebat:

azi am observat o bubita, ca un cos, in zona genitala, langa clitoris. zona e si iritata/rosie si mancarime.M-am gandit ca poate fi de la un fir de par dar nu stiu. M-am speriat foarte tare dupa ce am citit pe net cum ca ar putea fi sifilis, eu am o relatie stabila de multa vreme si nu am intretinut relatii sexuale cu altcineva. O sa merg la un control doar ca vreau sa stiu daca sa iau in considerare varianta asta. Multumesc mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu stiu ce este, a-mi da cu parerea fara nici o informatie despre leziune e ca si cum a da cu banul. Poate fi un cos, o infectie la baza unui fir de par. Poate fi o vulvita bacteriana. Poate fi o micoza (o ciuperca), dar tocmai ai compromis diagnosticul administrandu-ti dupa ureche un antimicotic (medicul nu va mai sti ce ai). Trebuie sa stii ca genul asta de infectii genitale necesita consult ginecologic in primele 48 de ore de la debut, fara a iti administra tratamente nerecomandate de medic (in special cortizon, antibiotice sau antimicotice).

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In sifilis apare o ulceratie (o rana) dura, tare, complet nedureroasa, neprriginoasa, care nu da roseata in jur. Mie mi se pare ca tu descrii cu totul altceva, poate ai citit pe net ceva care nu era scris de un medic, ci doar de cineva care facea glume proaste (99% din informatiile medicale in limba romana sunt de genul asta, trebuie sa verifici cu mare atentie ca persoana care a scris acolo chiar e medic)

| Ioanapop654 a răspuns (pentru Brigaela):

Am folosit nidoflor si parca incepe sa treaca, o sa ma programez la un control. Ce credeti ca ar putea fi?

| Ioanapop654 a răspuns (pentru Brigaela):

O sa-mi fac analizele amanuntite si daca e ceva cu siguranta o sa depistez. Multumesc frumos pentru raspuns

| Brigaela a răspuns (pentru Ioanapop654):

Dupa ce ai folosit nidoflor, trebuie sa treaca minim 10 zile pana poti incepe analizele alea amanuntite, fiindca daca era o ciuperca, tu tocmai ai mascat-o, ai ascuns-o Insa nu iti permiti sa mai stai atat de mult fara sa mergi la medic. Mergi maine la ginecolog, spune-i ce tratament ai folosit si el va sti ce sa iti faca (mai putin bine si sigur decat daca nu foloseai nimic)

| Ioanapop654 a răspuns (pentru Brigaela):

A fost doar un fir de par, multumesc frumos pentru raspunsuri

| Brigaela a răspuns (pentru Ioanapop654):

Nu stiu ce este, a-mi da cu parerea fara nici o informatie despre leziune e ca si cum a da cu banul. Poate fi un cos, o infectie la baza unui fir de par. Poate fi o vulvita bacteriana. Poate fi o micoza (o ciuperca), dar tocmai ai compromis diagnosticul administrandu-ti dupa ureche un antimicotic (medicul nu va mai sti ce ai). Trebuie sa stii ca genul asta de infectii genitale necesita consult ginecologic in primele 48 de ore de la debut, fara a iti administra tratamente nerecomandate de medic (in special cortizon, antibiotice sau antimicotice).