| DjAbstraktw a întrebat:

Buna TPU.
Azi la munca am atins din greseala cu 2 degete un metal fierbinte pentru aprox 1 / 2 secunde.
Unul din degete nu are aproape nimic doar se simte foarte putin mai rigid la atingere si nu a durut aproape deloc.
Insa celalalt deget a fost afectat si nu imi dau seama daca este arsura de gradul 1 sau 2 nu pare sa am basici vreun lichid. M-a durut foarte tare aprox 10/20 de min in timp care am lasat sa curga apa rece aprox 5/10 min apoi a tinut pe el o sticla de apa aprox 10 Grade apoi am bandajat degetele si nu ma mai durut aproape deloc daca nu atingeam mai strans.
Degetul care nu s-a afectat aproape deloc doar s-a inrosit foarte putin in schimb celalalt s-a zbarcit albit/ingalbenit.
Arsura e de aprox 1/2 cm intre incheietura si buricul degetului.
Pot sa apara complicati cicatrici sau mai stiu eu ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Dezinfecteaza locul, sunt la farmacie diverse creme si unguente pentru arsuri (sau cicatrizante). Poti sa ceri sfatul farmacistului, s-ar putea sa iti pice portiunea aceea mica de piele si apoi sa creasca alta (asta in timp). Daca se agraveaza, vorbeste cu medicul de familie.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai grija mare! Rana de arsura NU se panseaza, mai ales proaspat!
Aceea albire /ingalbenire poate fi inceputul la o besica, dar poate fi si de puroi.
Lasa-ti degetul la aer liber si ai grija sa nu se infecteze cu ceva!
Daca face puroi, mergi la medic sa-ti vada rana!
Daca faci doar basica, atunci nu-l sparge, lasa-l sa se usuce complet de la sine, pana ce ielea se va usca si va cadea singura!

| DjAbstraktw explică (pentru Bula):

Cum adica nu se panseaza "Bula" ma rog daca vr sa se infecteze normal sa nu pansezi.

| Bula a răspuns (pentru DjAbstraktw):

O arsura grava (deschisa, de profunzime) daca se panseaza si nu primeste aer, atunci nu se reface sau se reface foarte greu tesutul, timp in care se poate infecta usor (mai ales daca pansamentul se lipeste in rana, iar la schimbarea pansamentului se desface, se rupe coaja subtire creata.

In conditii "de teren", pe arsura este indicat sa se puna PANZA DE PAIANJEN, care lasa rana sa se aeriseasca, iar daca se atinge de rana, atunci este absorbita de organism. Chiar daca panza de paianjen nu este perfect curata, rana tot nu se va infecta de la ea. (procedura folosita si in armata, daca punctul de prim ajutor sanitar nu este la indemana).

| darrio2007 a răspuns:

Sărăcuțul de tine! Ce problemă gravă ai!
Iti trece in 2-3 zile, nu e bai mare.

| sierra1 a răspuns:

"am atins din greseala cu 2 degete un metal fierbinte...Pot sa apara complicati "

știu că ești și tu confuz și ingrijorat dar un rmn poate să-ți releve tot ce dorești (intre incheietura si buricul degetului.)

| cristimihailov a răspuns:

Chestia aia alba s-ar putea sa fie puroi.

O vizita de urgenta la doctor ar putea sa il salveze de la destinul chestiilor astora... adica se usuca si cade.

Răspuns utilizator avertizat
| Cksihja a răspuns:

Din ce ai spus tu degetul neafectat rău ar trebui să aibă arsuri de gradul 1 adică minore iar celălalt de gradul 2 sau 3.
Atâta timp cât menții zona sterilă nu ar trebui să apară complicații.
De obicei ar trebui să apară bășici cam până mâine.