| Bertha57 a întrebat:

Buna TPU! Azi mi-a fost rau si am vomat. Si acum ma doare in continuare stomacul. Am citit pe net ca ar trebui să mănânc pâine prăjită, însă nu am un aparat pentru asa ceva, pot doar sa mănânc pâine si brânză? Este ok sau o sa am din nou probleme cu stomacul? Ideea e si ca de dimineata cand am luat prima gura dintr-un sandwich cu brânză am simtit mirosul acela de voma dar tot am mancat iar la prânz am dat tot afară.
Oare am ceva probleme cu brânza?
Caut ajutor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Painea prajita inseamna paine pezmet, facuta la toster sau la cuptor ori chiar pe plita!

Branza si lactatele sunt EXCLUSE cel putin 1 saptamana, cand vomiti, fiind unul din produsele interzise pentru deranjamente stomacale.

Cand esti bolnav si ai stari de voma, este recomandat sa manaic pentru cateva zile foarte simplu: paine pezmet, ceai de plante si
supa de zarzavat, sau legume fierte ori coapte in cuptor (fara sosuri).

Nu sunt permise: lactate si branzeturi, carnuri, oua, dulciuri, sucuri, sau orice altceva.

| Goete a răspuns:

Aparat pentru paine prajita?
Nu ai aragaz?

| Bertha57 explică (pentru Goete):

Aragaz am, aparat nu

| Goete a răspuns (pentru Bertha57):

Atunci afla ca se poate praji paine pe un simplu aragaz.
Mama o face mereu asa

Răspuns utilizator avertizat
| Eriii a răspuns:

1. Nu mai mânca chestii fermentate și acide că vomiti
2. Lămâia p9ate ajuta uneori cu greața
3. Mănâncă doar pâine prăjită, la cuptor sau tine o deasupra aragazului puțin sau cv, și eventual orez fiert și idk chestii cât mai puțin condimentatw, cât mai fără gust și preferabil fierte.
4. Dacă mănânci f multă brânză ai putea avea o pr9blema cu ea de la asta(așa am facut eu cu zaharul și laptele) sau daca reacționezi așa și la alte lactate poate ai intoleranta la lactoza. Dacă nu dispar durerile de burta Si chestii du-te la medic. Si incearca sa nu te concentrezi prea tare pe dureri și chestii că ți se face si mai rau(incearca sa te prefaci oarecum că nu ai nimic și o să diminueze puțin durerile)