| Tyrus a întrebat:

Bună TPU
Cam cati cm mai cresc băieții la vârsta de 17 ani (dacă mai cresc).
Credeți ca mai ajuta vreun tratament de la medic la ceva

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Depinde de fiecare. Doar sportul te ajuta.

| RoCkKiD a răspuns:

Baieteii cresc pana pe la 25 de ani dar nu pot sa iti zic unde o sa te te opresti. Uita-te cam ce inaltime au parintii tai si fa o medie. ai sanse relativ mari sa ajungi cel putin pana acolo.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Foarte putin (1-3 cm, rareori mai mult). Depinde. Trebuie facuta o evaluare, daca cartilajele de crestere nu sunt inchise sunt ceva sanse. Dar ce inaltime ai?

| Tyrus explică (pentru andreia67):

1,64.iar ai mei 1, 68(tata) respectiv 1, 55 (mama)

| andreia67 a răspuns (pentru Tyrus):

Mda, genetica clar nu te ajuta. Dar daca ai cartilajele deschise merita incercat un tratament. Cat despre cresterea tarzie, dupa 18-19 ani aia nu se intampla la toti ci doar la unele persoane la care testosteronul determina umflarea cartilajelor, in speta a discurilor intervertebrale de unde poate rezulta o crestere in inaltime de 3-4 cm. Cat despre sport, aia e doar un mit. Ajuta la dezvoltarea musculaturii dar nu la cresterea in inaltime.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru andreia67):

1-3 cm? wow! la 17 aveam 1, 68-1, 69, iar pane la 38 de ani am ajuns la 1, 82. tongue

| andreia67 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Eu la recrutare (17 ani si vreo 7 luni) aveam 1.69 dupa aia nu m-a mai masurat nimeni dar nici vreo crestere vizibila in inaltime nu s-a produs. Pe la 46-47 de ani m-au masurat aia la Carrefour si aveam 1.70. Acum nici nu mai stiu cat dracu am in momentul asta dar nu mi se pare ca am scazut. Asa ca la mine chestia cu umflarea/dezumflarea din testosteron n-a functionat.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru andreia67):

La mine a functionat testosteronul dand cu sapa si reparand masini plus inotul si mersul prin munti. laughing dar... dupa 64 de ani am mai crescut. laughing laughing

| cristinamnt a răspuns:

O sa crești pana la 22 de ani.Sau cel puțin asa e demonstrat, ca adolescenta la băieți începe la.16 ani și se oprește la 22.
So no problem, boy
Și dacă nu crești, asta e. Fetelor le plac băieții scunzi

| BiancaBiBy a răspuns:

Te poti duce la medicul de familie si iti va spune unde anume sa te duci sa ti se faca acele "raze" unde iti masoara cartilajele si ti se va da un raspuns, e si din genetica parintilor insa nu mereu!happy Sportul te va ajuta mult, eu am reusit sa ajung la 1.60 multumita sportului!laughing