| mariehoney a întrebat:

Buna, TPU! Ce parere aveti despre Zineryt, daca este folosit pentru cosuri, nu pentru acnee.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punctul meu de vedere este o prostie si n-as recomanda sa-ti aplici asa ceva pe ten, o sa-ti explic mai jos de ce n-ar trebui sa folosesti asa ceva.

1. Daca ai probleme minore poti sa iei timp de 15 zile probiotice sau simbiotice ( Eubiotic, Flora 10 etc. ) si sa aplici pe ten o crema cu un continut ridicat de niacinamida, de doua ori pe zi, care o sa trateze cosurile dar o sa te ajute si la vindecarea petelor post-acneice.

Probioticele ajuta mult in tratarea acneei si a bolilor de piele in general.S-a facut un studiu in care s-au administrat probiotice pacientiilor cu acnee si 80% din ei au avut imbunatatiri semnificative in urma acestor suplimente. Poti continua cu probioticele si mai mult de 15 zile, sunt foarte benefice pentru organism si ajuta la prevenirea durerilor menstruale.

S-a demonstrat ca un produs cu 4% niacinamida ( forma a vitaminei B3 dar mult mai tolerata de piele fata de nicotinamida ) are efecte similare cu un produs ce contine 1% clindamicina ( antibiotic utilizat in tratarea acneei ).
sursa : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7657446

Produse :

https://www.bilenegre.ro/......e-ordinary

Daca nu vrei sa iti comanzi produsele de pe net poti sa-ti iei crema asta de la Farmec care contine o cantitate mare de niacinamida, o gasesti in farmacii si costa 37 lei.
https://www.farmec.ro/produse/ten/emulsie-hidratanta-matifianta-431.html

Tenul trebuie curatat de doua ori pe zi, eu prefer gelurile Balea Med si Bioderma Sensibio - ambele curata bland dar eficient, nu usuca, nu contin iritanti, se pot utiliza si in zona ochilor si te tin destul de mult timp. Gelul Balea ma tine 6 luni, costa 9-10 lei si il gasesti in magazinele DM.
https://www.dm.de/balea-med-waschgel-ultra-sensitive-p4010355002280.html
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10051230

2. Zineryt contine ca ingredient activ eritromicina ( un antibiotic cu efect asupra bacteriei ce provoaca acnee - P.Acnes dar bacteria capata rezistenta in scurt timp ) sub forma unui complex de zinc, acest complex este dizolvat in alcool. ( este o sticluta cu alcool si una cu pudra ) Alcoolul este un iritant major iar pielea va reactiona la el, se va deshidrata si vor aparea zone care se decojesc/descuameaza. In cazuri mai putin fericite poti sa te trezesti cu arsuri. Aplicand un antibiotic, cand nu stii sigur daca ai nevoie de el ( ai nevoie de o antibiograma ), risti sa-ti dezechilibrezi flora microbiana a pielii. Oricum bacteria P.Acnes capata in scurt timp rezistenta la antibiotice si un produs antibacterian e mult mai benefic.

Glandele sebacee ( care produc sebum) inteleg din aceasta uscare excesiva ca este nevoie sa produca mai mult sebum si astfel se creeaza un cerc vicios pentru ca sebumul intretine bacteria P.acnes. ( Sebumul are un pH ridicat iar bacteriile sunt tinute sub control de un pH mai scazut )

Alcoolul distruge celulele pielii, bariera protectoare si matricea intercelulara, el impiedica vindecarea pielii si le permite bacteriilor sa se inmulteasca. Tenul tau o sa se descuameze si peste cosuri o sa se formeze o pojghita care nu le va mai permite cosurilor sa se vindece intr-un timp rapid dar va favoriza aparitia petelor postinflamatorii.

3 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Este o crema foarte buna, multi dermatologi o prescriu.

| Kerre a răspuns:

Nu recomand sa-l aplici.

| mariehoney explică (pentru Kerre):

L-am aplicat timp de 5 zile si rezultatele se vad vizibil.