| Villy0po a întrebat:

Ce pot face ca sa am mai multa energie? Dorm normal, mananc normal... sunt un om normal. Dar obosesc foarte repede si ma simt fara energie, epuizat. La scoala dupa primele 2 ore deja... ma simt din ce in ce mai obosit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| BDoruAndrei a răspuns:

Cred ca suntem 2 persoane la fel. La scoala este si normal, eu vin acasa mort de oboseala. Dorm 1 ora si sunt gata de orice. Imi revin repede. Daca obosesti repede fa niste exercitii fizice sa iti dezvolti musculatura sa nu mai te simti obosit. Daca stai degeaba si doar mananci si dormi e normal sa te simti epuizat! Bafta!

| OoBunnyoO a răspuns:

Incearca sa consulti un medica, daca ai programul ok si o dieta sanatoasa nu ar trebui sa te simti obosit. Poate ai o lipsa de magneziu sau de vreo minerala.

| MisFit20 a răspuns:

Pastreaza-ti energia pentru ce e important, si da efortul psihic/intelectual consuma multa energie, incearca sa dormi inainte de ora 23 si daca simti nevoia trage un pui de somn si dupa ce ajungi de la scoala.
P.S:Nu te pacalii cu energizantele si tot felul de prostii.

| Catalina222 a răspuns:

Poti incerca sa bei de dimineata ceai verde(in cantitati moderate).
Consuma cit mai multe alimente bogate in proteine -->ele sunt sursa de energie.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Catalina222):

DE CAND sunt proteinele sursa de energie?

| Catalina222 a răspuns (pentru Cosmin86):

Pacat...acest lucru se stie de mult timp

| Cosmin86 a răspuns (pentru Catalina222):

Sursa nr. 1 de energie = CARBOHIDRATII

Mai citeste si tu o carte de nutritie. Intamplator citesc de cativa ani, sunt pasionat de nutritie si sport.