| Iuliana28z a întrebat:

Bună TPU! Cum reușiți sa treceți peste gândurile rele? Uneori am impresia ca nu e bine sa gândesc asa ca îmi fac prea multe griji. Voi cum treceți peste gândurile astea la ce va gândiți sa va facă sa uitați? Ce va motivează

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Nu prea este benefic sa dai cale acestor ganduri mai mult de cateva minute sau maxim jumatate de ora.De exemplu, cand eu simt ca intrec limita aceasta, ma pun sa fac altceva care ma distrage si care imi place. Orele din zi care raman pe langa job sunt mult prea pretioase ca sa le irosesti in acest mod.

Apoi, aminteste-ti ca gandurile nu se pot materializa decat in vise, fiindca raman acolo in subconstient chiar si dupa ce consideram ca le-am eliminat sau am shimbat subiectul. In viata reala nu se pot intampla prea multe fara acordul tau.Aminteste-ti si ca nu are sens sa te gandesti obsesiv asupra a ce nu poti schimba.

Scrie pe o foaie ce te framanta si ce poti schimba. Daca raspunsul e nimic, arunca foaia si mergi mai departe. Cand te fortezi sa pui gandurile pe foaie, se activeaza o parte din creier care e un pic mai rationala si te ajuta sa vezi altfel situatia. Daca gasesti o solutie scrie pe foaie, dar vezi sa fie logica si fezabila.Cand te framanta din nou acele ganduri, incearca sa pui solutia in aplicare.

| NumănumescBrBr a răspuns (pentru dullcat):

Un răspuns inteligent. Păcat că nu pot evalua.

| dullcat a răspuns (pentru NumănumescBrBr):

Apreciez, multumesc.

| aimullah123 a răspuns:

Fie folosesc medicamente cu efect sedativ (daca situatia e mai grava), fie vad un film (ca metoda de distragere a atentiei).

| EliLeli a răspuns:

Poti inlocui gandurile "rele"cu ganduri constructive. Adica, daca simti nevoia sa-ti faci ganduri "rele" in legatura cu ceva (o problema sa spunem), atunci poti sa te gandesti cum poti rezolva problema sau situatia respectiva.

| carlyy1765 a răspuns:

Buna, am trecut printr o situatie asementoare. M a ajutat sa aflu faptul ca gandurile NU sunt o dovada. Sunt doar niste fenomene ale mintii. Gandeste-te care sunt sansele sa se intample ceea ce gandesti tu. De cate ori s-a intamplat ceea ce ai gandt tu? Negativ ma refer.

| Adinariunrtatard a răspuns:

Eu aproape am trecut peste perioada nasoala cu aceleasi ganduri ca tine.
Cei drept nu este asa usor, eu am mai ascultat podcasturi in domeniu.
Am ascultat muzica samana pentru purificarea sufletului, sau alta muzica pana am gasit cu ce rezonez.

| Maria1996XLA a răspuns:

Salut,e greu,gândurile rele trec foarte greu însă apar odata cu problemele, dezamăgirile, presiunea, stresul și multe altele.
Eu trec peste el tăindu-ma zilnic efectiv, însă nu iti recomand.
Eu iti propun sa mergi laa un psiholog chiar te ajuta