| beea8o8 a întrebat:

De cand eram mica imi transpira palmele si picioarele dar fara miros. De curand am fost la psiholog pentru ca mi s-a spus ca e din cauza emotiilor dar nu a dat nici un rezultat. Am 14(aproape 15) ani si se apropie banchetul si nu as vrea sa am aceasta problema atunci cand o sa ma invite un baiat sa dansez. Va rog ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Mergi la un medic endocrinolog, este o problemă hormonală, sau psihologul nu și-a făcut treaba. Nu-ți fă griji de banchet, poți purta o rochie frumoasă în stilul anilor 20, cu mănuși albe, foarte frumos, și nu observă nimeni. În plus, vei fi apreciată pentru unicitate.winking

3 răspunsuri:
| Cat a răspuns:

Buna, Beea!
Din postarea ta, cel mai important aspect este cel legat de psiholog. Cata vreme a fost stabilita aceasta legatura intre emotiile si anxietatile tale si transpiratie, acolo trebuie sa lucrezi, sub indrumarea si cu ajutorul lui.
Lucrurile nu se schimba peste noapte, este nevoie de o intelegere mai profunda si de efort si dorinta de schimbare din partea ta.
In plus, cata vreme aceasta legatura a fost stabilita de un specialist ca fiind somatizare, este foarte posibil ca orice alt tratament medicamentos sa nu te ajute pentru ca sursa problemei sunt trairile tale.
Iti sugerez sa reiei terapia, in caz ca ai intrerupt-o, sa primesti acolo sfaturile necesare pentru a face face situatiilor care de obicei te fac sa transpiri si sa ai in vedere si alte mijloace de destresare, de tipul yoga.
Mult succes si iti doresti sa-ti rezolvi problema curand!

| beea8o8 explică (pentru Cat):

Inca merg la psiholog dar acesta mi-a spus ca nu este sigur ca o sa scap de transpiratie.dar mersi de sfaturi.

| pikaღ a răspuns:

Cred ca ai starea asta doar de la emotii.....incearca sa te relaxezi si totul va fi bine happy