| alexCELmare a întrebat:

Buna TPU de cand s-a terminat scoala cam am dureri de cap (nu sunt chiar dureri simt ceva dar nu foarte dureros ) in mai multe locuri ale capului nu deodata si am ameteli de multe ori de obicei cand ma relaxez in pat si apoi ma ridic si ma intind muscii apare aceasta ameteala am facut analize de sange si urina am fost si la medic oare ar putea fi o tumoare cerebrala? sau daca nu ce ar putea fi PS: " durerile " sunt mai in spatele capului si uneori la tampla uneori dar rar sunt ca niste sagetaturi FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alice789 a răspuns:

Durerile astea pot avea numeroase cauze, o tumoare cerebrala fiind ultimul lucru la care trebuie sa te gandesti.
Iti recomand mai multe masuri si, daca durerile persista, poti merge sa faci analize mai detaliate.
1) durerile pot ava drept cauza deshidratarea. Asigura-te ca bei indeajuns de multe lichide(aici ma refer la apa, ceai si, in cel mai rau caz, sucuri; nu uita, alcolul deshidrateaza-daca bei alcool, asigura-te ca bei si destula apa, altfel te doare sigur capul) 2)caldura /presiunea atmosferica pot influenta de asemenea starea asta.
3) daca obisnuiesti sa bei cafea si apoi nu mai bei, e posibil sa te doara capul
incearca sa te hidratez bine si sa te asiguri ca mananci sanatos (si eu aveam dureri de cap inexplicabile si apoi am inceput sa mananc mai sanatos si sa beau multe lichide si acum am foarte foarte rar cate o durere de cap)
Tatal mu a avut dureri de cap toata adolescenta, mergea in fiecare luna la analize, si nu avea nimic.Acum are 47 de ani si e sanatos tun. Eu zic sa nu te ingrijorezi si sa-ti urmaresti dieta, cat timp petreci in fata calculatorului sau afara, la temperaturi mari. Partea cu ameteala e legata de tensiunea arteriala, si la fel, nu e ceva grav. Daca chir vrei sa faci ceva, ia magneziu+calciu+zinc, mie mi-au facut forte bine, nu ma mai durea capul si nu mai ameteam.
Sper sa-ti fie de folos raspunsul meu.

| alexCELmare explică (pentru Alice789):

Nu am baut nici o data cafea si nici alccool doar am 12 ani ce mama dracu big grin multa lume mi-a spus ca poate fi de la caldura... mi-a luat tensiunea arteriala o vecina care a fost asistenta de medic pediatru cu aparatul electric am avut vreo 145 sau ceva de genu in ori ce caz prea mare straight face dar apoi a luat cu "Aparatul clasic" si a iesit bine dar ma indoiesc :? multumesc pentru ajutor iti sunt reconoscator (la fel ca tuturor care incearca cu adevarat sa ma ajute) poate mai ai ceva sa imi zici... daca nu MULTUMESC DIN SUFLET big grin

| Cristinel_Cristi_1997 a răspuns (pentru alexCELmare):

Vezi ca este de la tensiune, asa am patit si eu, du-te sa iti faci un control

4 răspunsuri:
| Birlik65 a răspuns:

De la tensiune...consulta un medic...

| formiDabLe a răspuns:

Incerca sa dormi macar 2 ore dupa masa asa am patit si eu FUNDA? happy