| Denisa1Elena a întrebat:

De ieri dimineata am ovservat ca imi vine sa suflu nasu si suflu cu sange straight face. Asa. si in dimineata asta am observat ca suflu nasu cu sange si scuip sange! Ce inseamna asta? Si ma si doare gatul dar nu am rosu in gat! Apropo, nu fumez!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Este posibil sa ai tuberculoza. Totusi, TPU nu este in masura sa iti dea astfel de informatii si tratamente asa ca du-te imediat la doctor. Sa nu se agraveze!
Poti incerca cateva tratamente tipice racelii insa nu te pot asigura ca vor merge. Tine comprese calde la gat si pe piept. Bea ceai cald (nu fierbinte pentru ca iti ranesti esofagul, nu e ok). Fa-ti un terci cald si mananca (un fel de mamaliga cu lapte, mai moale). Mananca supe calde, bea lapte cald. Stai bine imbracat, iesi la soare. Dormi de asemenea imbracat. Poti face niste bai calde, dar sa te usuci repede apoi. Ar ajuta si niste Strepsils de supt pentru gat. Ia picaturi pentru nas. Cand iti curge sange din nas stai cu mana (dreapta parca) ridicata, restul corpului intins pe pozitie orizontala deci. Asta e cam tot ce stiu. Sper sa iti prinda bine, dar mergi la medic! Insanatosire grabnica ^_^

| Denisa1Elena explică (pentru AnonimaOk):

Multumesc, dar totusi nu cred ca am ceva la plamani straight face Cred ca este o raceala. Pentru ca eu acum 2 zile am facut un dus si afara era cam frig si am stat pe afara si cu capul descoperit si era cam frigut batea vantu. Acum observ ca nu imi mai curge sange din nas si nici nu imi mai vine sa scuip sange straight face. Oare sa imi fi trecut? Sa fie ceva pe moment? Pentru ca mie niciodata nu mi-a mai curs sange din nas.

| AnonimaOk a răspuns (pentru Denisa1Elena):

Daca zici ca nu e grav si ca o simti ca o simpla raceala, atunci partea cu sangele nu are legatura. Se mai intampla de la caldura, poate esti mai sensibila sau ai sistemul imunitar usor slabit. Trateaz-o ca pe o raceala cum am mai zis si pentru a nu mai avea probleme cu caldura pentru ca pe ea as miza, alimenteaza-te corect, usor cu grasimile, hidrateaza-te la timp, mananca fructe si eventual dormi la pranz, daca simti nevoia. Posibil sa iti treaca daca e asa cum ai zis tu. Nu lasa garda jos inca vreo 2 zile de acum ca sa fii sigura ca ti-a trecut happy

| Denisa1Elena explică (pentru AnonimaOk):

Eu beau pe zi peste 3 kg de apa si in timpul mesei, de asta sunt asa de sensibila si sunt foarte slabuta! Acum adiniauri ma simteam rau ca m-am inrosit toata la fata si cand am fost si am dat cu niste apa rece pe fata imediat imi spune mama denisa vezi ca ai numai sange pe la nas, imediat nici nu am simtit cand am respirat ca ma incurca ceva. Mi-a venit asa instantaneu. Si m-am inrosit toata la fata happy. Eu am lipsa foarte redusa de calciu si in fiecare dimineata cand ma trezesc ametesc si daca nu ma pun din nou pe pat sa stau 1 -2 min cad jos, lesin. dar in dimineata asta cand m-am sculat nu mai puteam respira m-am dus imediat la baie si am dat cu niste apa pe fata si cand m-am aplecat sa dau imd mi-a curs sange din nas si mi-a venit sa vomit sange straight face. Ce inseamna asta? De la caldura? Cum am spus mie nu mi-a mai curs niciodata sange din nas! Aa. si mama mea a spus ca tuberculoza pulmonara poate fi de la cei +20 de ani nu la copii, eu am 12 ani big grin.

| AnonimaOk a răspuns (pentru Denisa1Elena):

Ok, eu nu sunt doctor si cum am mai spus-o, mergi la unul. Stiu ca e enervant si neplacut, dar trebuie sa te consulti cu cineva care stie ce vorbeste. Tot ce iti pot spune eu sunt sfaturi...
Da, este posibil sa patesti asta de la caldura. Mai ales daca ai lipsa de calciu, pe caldura nu e deloc in regula. Nu sta in soare, mai ales intre orele 12-16, poti lua din farmacii suplimente alimentare pentru hidratare. Se gasesc de asemenea suplimente de calciu si ar fi indicat sa iei. Si eu am probleme cu lipsa de calciu, am uneori stari de lesin. Ma simt rau mai ales cand e canicula din asta. Mie totusi nu mi-a curs vreodata sange din nas insa nu sunt asa sensibila, tu pari mai vulnerabila.
Nu fa eforturi grandioase pentru ca te vei simti mai rau. Este in regula sa stai intr-o camera la temperatura mai racoroasa sau macar normala, mananca piure de fructe, bea o limonada (apa cu lamaie hidrateaza foarte bine), fa inviorare cateva minute daca te simti ametita sau stai in pat.
Pff sper sa fie totul bine...

5 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu te gandi la tuberculoza, dar e bine sa mergi la medicul de familie, care sa-ti recomande ceva. Poate fi de la stat in soare, o usoara anemie-sau altceva fara complicatii.