| biutzapisi08 a întrebat:

de la un timp nu mai pot dormi noaptea! stau cu orele treaza,iar dimineata ma scol fleci! nu imi spuneti sa beau ceai,lapte, sau sa fiu activa ziua, ca nu merge!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lola05 a răspuns:

Sigur internetul este cel care te "ajută" să treci peste ora la care ți se face în mod natural somn, după care, evident, îți sare somnul și poți sta fără probleme trează până la ore foarte târzii. Nu te critic, că doar așa fac și eu de foaaarte multe ori. Pe la 10 mi se face somn, dar zic... hai să mai citesc o chestie, hai să mai vorbesc un minut cu nu știu cine, hai să mai văd un clip etc. Și uite așa mă trezesc că somnul s-a dus de mult și între timp au trecut câteva ore bune și iar am ajuns să adorm la ore aiurea.
Ce a funcționat la mine în perioadele în care doream să îmi recapăt un program normal de somn a fost... când ajungeam să pierd o noapte total (spre exemplu de revelion când nu dormeam deloc), nu mă puneam la somn ci rămâneam trează până se făcea seară și cădeam ruptă. Abia pe la 9 seara mă băgam în pat.
În plus, în zilele următoare încercam să fac cumva să nu adorm mai târziu de 11 și înlăturam toate "capcanele" de genul TV, telefon, laptop etc.
Dacă nu puteam adormi și aveam o stare de agitație, încercam să fac exerciții de respirație profundă (inspir și expir foarte lent) care mă calmau în decurs de câteva minute.
Of, acum sunt în vacanță și cumva tot reușesc să amân momentul somnului...

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai lasa internetul.

| biutzapisi08 explică (pentru darrio2007):

Lasa-l tu

| darrio2007 a răspuns (pentru biutzapisi08):

Eu mai si muncesc.Intru doar seara si dimineata.

| TPUuser199 a răspuns:

Uita`te la ultima mea intrebare, si citeste raspunsurile poate te ajuta.