| Lulupana1234 a întrebat:

Bună TPU, este adevărat că sub pigmentul de maro al ochilor căprui se află un pigment albastru? Adică cum ar fi ochii albaștri dar cu un alt strat de culoare deasupra

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

In realitate, ochii albastri sunt lipsiti in totalitate de pigment, stroma fiind complet translucida si avem doar senzatia ca ar avea aceasta culoare datorita efectului Tyndall, acelasi care ne face sa percepem cerul sau apa ca fiind albastre.

Procedura descrisa de tine in comentarii este o procedura laser ce distruge celulele de melanina din ochii cu pigment, avand ca scop schimbarea permanenta a ochilor colorati (caprui/negri) in ochi lipsiti de pigment, deci albastri.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu este adevarat!

| Brizbriz a răspuns:

Daca iti pui lentile de contact colorate... EVIDENThee hee
funda? tongue

| Delocimportant a răspuns:

Nu am mai auzit asta, dar pare interesant. Unde ai aflat?

| Lulupana1234 explică (pentru Delocimportant):

Am gasit intamplator pe tik tok un fel de clinica presupun care se ocupă cu așa ceva, aveau ca logo un ochi albaștru și arata din prima sesiune a unui pacient pe parcurs până la ultima și se vedea vizibil o schimbare a culorii ochilor, doar ca nu stiu cum se procedează și această clinică nu e în Romania

| WonderGirl7 a răspuns:

Mi se pare ca era invers.
ca ochii albastri nu sunt albastri ci doar o reflexie