| Goddessss a întrebat:

Bună TPU!
Eu nu știu ce sa ma mai fac.
In anul 2017 am suferit o entorsa de gradul 2 la genunchiul stâng.
Nimic nu era la fel de atunci.
Practic nu mai puteam alerga cum o făceam, exercițiile la fel...bun trece timpul.

In 2019 iar, fac alta la un picnic. Stau iar in ghips, genunchiera, fac exerciții de refacere.
Acum in martie am fost la un kineto si am făcut o luna exerciții acolo și piciorul era ok, ca înainte se auzea un sunet când îl întindea dar asa era si înainte.

Acum 4 săptămâni brusc dintr-o data ma scol din pat si umblu șchioapă.
De atunci am observat ca efectiv nu il mai pot intinde.
Fac iară exerciții si asa, dar nu ma ajuta, nu are deloc putere ca cel din dreapta. Nu pot sa il întind nicicum.

Când am fost la ortopedie mi s-a zis ca e ceva deplasat cu 5 mm si mi s-a zic ca si genetic am o predispoziție ciudata (nu știu sa zic termenii medicali). Nu necesit operație si nici scoatere de lichid sau altele.

Bun, eu ce Dumnezeu fac? Când o sa pot alerga si eu ca un om normal, sa ma bucur si eu de sport si viata? Pot sa spun ca si din cauza asta am trecut printr-un fel de depresie.
Nu pot fără sport.
Cei care ați trecut prin asa ceva, cum ați rezolvat?
Mie îmi vine greu a crede ca dintr-o entorsa, se poate ajunge in asa fel.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai cred ca oricum problema ta tine de fizioterapie si kineto, ambele chiar, atat sedinte din prima cat si a doua specialitate.
Nu ai gasit inca clinica potrivita, cauta prin tara si vei gasi clinici cu oameni si mai ales aparatura profesionala, dar acestea costa!
La refacere nu mergem la terapeuti care au anunturi pe net!

Succesuri

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu este de la entorsa ai ceva genetic care cauzeaza entorsele, ai facut radiografie? Daca este cum spun medicii ceva genetic nu te mai ajută nimic nici kineto nici operatie nimic, asta este doar inceputul ai grija numai fa efort ca risti sa numai pot merge niciodata, poti face poliartrita reumatoida care este o boala autoimună la fel ca diabetul si cancerul, boli autoimune fara șanse de vindecare.Ce varsta ai daca nu te superi? Sanatate multa

| Goddessss explică (pentru CristiDinBucuresti):

Si radiografie si rmn am făcut.
sunt ff tânără.
eu doresc sa fac sport ca un om normal.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Goddessss):

Te cred dar boala nu alege este nemiloasa, acum si tinerii se imbolnavesc nu doar bătrinii de 70-80 de ani

| mihai69 a răspuns:

Apucă-te de canotaj dacă vrei musai sport. Sau polo, natație etc.
Sunt destule sporturi la care nu folosești picioarele (sau prea puțin).
Plus kineto.

| Frank51 a răspuns:

Genunchiul e cea mai sensibilă articulație și cea mai predispusă la orice, că ea susține greutatea corpului, și când alergi spre exemplu, dublul triplul greutății.

Dacă nu ți-a revenit după 6 ani, personal nu cred că se poate rezolva fără operație.

| LaviniuA a răspuns:

Pe probleme de genul asta merge facut PRP/prolo. Recuperarea poate sa fie foarte buna, daca nimeresti un doctor cu experienta pe asa ceva.

| Goddessss explică (pentru LaviniuA):

Sunt disperata, nu altceva.
crede-mă

| LaviniuA a răspuns (pentru Goddessss):

Frate-miu are probleme cu genunchii de mult. Ultimul incident l-a avut in urma cu vreo 3 luni. Daca vrei iti dau profilul lui, ca sa iti spuna ce a facut pana acum si ce are de gand sa faca mai departe.