| GeannyXdt a întrebat:

Buna TPU.Fac injectii cu ampicilina , dar acum la 8 o sa fac cu axentine si inca fac temperatura . [injectiile le fac din 6 in 6 ore si le-am facut pana acum de 4 zile]. Am sanse sa fac pneumonie sau chiar cancer? Va rog spuneti-mi ca mie foarte frica sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 23partyboy a răspuns:

Nu ampilicilina e un antibiotic cu spectru larg care omoara inclusiv bacteriile care provoaca pneumonia, cu atat mai mult antibioticile nu provoaca cancer asa ca poti sta linistita

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cancerul nu are nici o legatura cu o infectie bacteriana. Insa daca dupa 4 zile de antibiotic inca faci febra, in mod cert nu e antibioticul potrivit si medicul care ti l-a prescris trebuie sa ti-l schimbe. E posibil sa ai pneumonie.

| doctoressa a răspuns:

Daca dupa cele 4 zile de antibiotic continui sa faci febra, fie antibioticul care iti este administrat nu este eficient, fie sd. tau febril nu este de natura infectioasa.
http://www.i-medic.ro/primul-ajutor/primul-ajutor-cazul-febrei-la-adulti

| Veme a răspuns:

Nu-ti fie teama, fie ai o infectie bacteriana rezistenta la ampicilina (probabil tocmai de-aia ti-a si schimbat tratamentul cu axetine, un alt antibiotic antibacterian), fie ai o infectie de alta natura (cel mai probabil virala) si tratamentul cu antibiotic nu era necesar din prima. In situatia din urma nici axetine-ul nu va da rezultat si imunitatea va distruge virusul in maxim o saptamana. Nu doar ca ai "sanse" sa faci, poate chiar ai facut pneumonie, dar nu-i un capat de tara. Trece. De ce esti speriata? De ce te gandesti la cancer? Infectiile chiar si bacteriene netratate NU "dau" in cancer. Corpul produce anticorpi (un fel de antibiotic) si face fata infectiei, dar mai greu.