| DarkSunshiine a întrebat:

Ieri am fost la plaja si m-am bronzat foarte rau.Defapt m-am ars foarte tare incat nu ma pot misca.Ce mai pot face in afara de a ma da cu iaurt si cu apa cu otet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

Http://avonshop.co.uk/shop/Assets/images/prod/prod_1105024.jpg
E foarte bună, calmează pielea şi previne exfolierea ei.

| LanaDelRayFan a răspuns:

Eu am fost la Aqua Magic si m-am ars foarte rau.Dar mi-a trecut Cu crema Elmiplant(lotiune dupa plaja). Este foarte calmanta si hidratanta. Daca nu merge, incearca apa termala Herculane de la Ivatherm. Daca nici asa nu merge, aplica iaurt pe zonele afectate.Succes!

| christabell a răspuns:

Compresa cu ceai de soc este un remediu pe care l-am incercat si a dat rezultate!

| CiocolataAlbaAerata a răspuns:

Iaurtul de casa este foarte bun. imediat iti ia senzatia de arsura, crede-ma.

| GoguSteriade a răspuns:

Spirt.

| OoBunnyoO a răspuns:

Iti poti da si cu ulei de masline sau pur si simplu ulei de bebelusi de la nivea sau johnson's. Eu intotdeauna ma ard la plaja si am avut grija sa am asa ceva, cu iaurtul si cu otetul nu prea trece, decat pe moment, insa cu uleiul te tine cateva ore.

| Empathizer a răspuns:

Iaurtul calmeaza usturimea pe moment. Nu te mai expune la soare pana nu se vindeca arsurile. Ca sa se vindece mai repede, foloseste crema Dermazin, de la farmacie. Favorizeaza vindecarea si previne infectarea arsurilor.

| alexandra1993 a răspuns:

Ar fi bine sa faci dus cu apa potrivita, nici rece, nici calda si imbraca-te cu haine de bumbac fara sa te stergi de apa.Nu te mai expune la soare pana cand nu iti va trece complet senzatia de usturime!

| Filipjack a răspuns:

Depinde intre ce ora ai fost la plaja...intre orele 11-17 nu este bine sa stai afara.
vezi aici radiatile ultraviolete in fiecare ora, doar selectand locatia: http://www.uvawareness.com/

| mihaela2808 a răspuns:

Este bun si laptele.Crede-ma!

| pinkpinkbutterfly a răspuns:

Eu iti recomand galbenus de ou, nu stiam de iaur iar apa cu otet?! mi se pare ca ti-ar face mai mult rau decat bine, chair daca este bun sa reduca temperatura corpului nu este bun pentru o arsura.Galbenusul in schimb stiu ca este foarte bun pentru orice tip de arsura, eu il folosesc foarte des la arsurile cu uleiul din timpul gatitului, mai este si bun cand te oparesti, sau petru par, eu il mai folosesc si in masti pentru par iti curata scalpul si inlatura matreata.Galbenusul calmeaza usturimea si stimuleaza piele sa se regenereze. Sper sa iti fie de folos si sa scapi de arsura.Multa sanatate.

| TheSilent a răspuns:

Poi sincer in afara de asta nu prea ai ce sa faci...trebuie sa suporti daca te-ai ars asa de tare.
Dar continua sa-ti dai cu iaurt e foarte bun, dar sa fie rece.
Bafta!

| simonanomis92 a răspuns:

Inmoaie niste vata in lapte si incearca sa te dai.

| MonikaLove11 a răspuns:

Pai date cu iaurt mult si apoi pune un cearceaf pe tine pentru a ti se lipi acilo cand til vei da joc o safii mai putin ars asa am patis si eu

| Shaarawy_El_1994 a răspuns:

Salut.Si eu am fost ieri la plaja si m-am bronzat foarte tare.Eu am folosit niste creme pentru piele care te calmau si erau foarte racoroase