| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU! In ultimele 3 zile am slabit 4kg, alaltaieri aveam 68 si acum arata 64, este cantar cu arc,desi la corp nu vad nicio diferenta. Nu ma simt bine deloc,sunt fara energie si nu pot manca,am mancat o felie de salam si ma simteam plina de parca mancasem tot frigiderul. Mi-e somn dar nu pot dormi bine,stau doar in pat si beau apa si iau medicamente de cap fiindca ma doare mereu,probabil din lipsa mancarii dar aceasta scadere brusca in kg ma sperie, de asemenea si simptomele. Eu stau doar cu tata si daca ii zic ca nu mi-e bine il doare fix undeva, sunt minora si la spital am nevoie de el…

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Posibil sa te fi cântărit in doua momente ale zilei diferite. Daca te cântărești o dată ziua și o altă dată pe parcursul zilei, evident că vor exista discrepanțe de greutate.
Încearcă să te cântărești dimineață, eventual după ce ai fost la baie și apoi vezi greutatea reală.
Pai nu observi, eu fluctuez între 60 65 de kile,cu toate că mă cântăresc dimineață. Deci da,nu știu ce să zic in acesta privință.
Dar în orice caz, talia este importanta, nu neapărat kg.
Că la talie se observă, cel mai sigur.
In ceea ce privește primul simptom, ăla cu balonarea posibil sa fie început de colon iritabil.Nu e cancer sau ceva, ci pur și simplu mucoasa colonului este iritata din cauză că nu mănânci fructe și legume bogate in fibre ca sa permita funcționarea optimă.
Însă trebuie sa fii atentă și la alte simptome (https://www.catena.ro/sindromul-colonului-iritabil-informatii-complete)
Cât despre celelalte simptome, cel mai sigur este vorba de-o dereglare la nivelul corpului.Nu știu dacă durerile de cap sunt generate de mâncare, posibil și din cauza hidratării insuficiente.
Practic ești într-un cerc vicios, nu poți dormi, nu poți mânca și ai și dureri de cap.
Greu de spus ce-ar fi, dar după ceea ce ai scris tu, cam asta ar fi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce inaltime ai?

| Smmo a răspuns:

Buna, imi pare rau ca suferi, vad ca ai o viata destul de grea. Ar fi bine sa te vada un doctor, nu neaparat sa te internezi. Medic de familie ai? Il poti suna daca nu poti merge pana acolo, sa ii spui ce probleme ai acum, durerea de cap, balonare, nemancare.

Totusi nu ne-ai spus de ce nu ai mancat. Ai facut ceva inainte de astea 4 zile care sa te fi afectat (ai luat ceva pastile noi, ai mancat ceva posibil alterat, ai mers pe nu stiu unde, te-a muscat ceva?)

Daca nu mananci slabesti si nu ai energie, e normal. Regimurile nu se incep brusc si nu se finalizeaza brusc ca sa nu sufere corpul. Tot asa sufera si daca brusc nu mai ai pofta de mancare. Se incep eliminand treptat din alimentatie anumite alimente, de exemplu saptamana asta carnea, ouale, laptele, saptamana viitoare altceva. Pe urma le introduci tot asa una cate una. Carnea este unul din alimentele cele mai greu de procesat, daca si asa iti este rau, mananca un sandvis cu altceva, dar nu carne sau maioneze. Niste rosii cu branza, un sandvis cu cascaval, niste compot daca ai, si ia niste vitamine cu minerale - poate iti mai revii.
Nu mai fuma.

Ai sunat la telefonul copilului ca sa vorbesti cu cineva despre problemele pe care le ai cu tatal tau?

Vad ca te plangi de mult de vise urate, tata este dependent de bautura, acum iti este si tie rau. Cand poti, mergi si spune si unui preot treburile astea, roaga-i sa se roage pentru voi. Mergi cand este Maslu si Liturghie la vreo biserica din apropiere, viata ta poate sa devina mai buna daca gasesti un preot bun, macar ai un sfatuitor.