| Ingerfararipi333 a întrebat:

Maine dimineata merg sa imi scot cea de a 2 a masea (am 16 ani) e mancata un sfert din ea si un colt se apropie sa imi intre in gingie, ma inteapa, nu ma doare cand mestec sau ceva. Stiu ca o sa imi faca anestezie, cum a fost si cu prima, dar mi-e teama totusi ca ma va durea. O sa imi 'cresteze' gingia ca sa poata sa scoata si coltul sau cum? Coltul nu este mare. O sa ma coasa? Mi-e cam teama si vreau sa stiu dinainte ce se va intampla. La maseaua pe care am scos-o prima data, nu avea coltul ca la aceasta, mancat asa pana la gingie. Ajutor, vreau sfaturi. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pe un dinte spart se poate pune o coroana in loc sa fie scos.
Daca este intreaga doar radacina, atunci se monteaza un bont ("surub") in canalul de nerv, iar deasupra se aplica o coroana.
Dintele spart se scoate doar daca si radacina este sparta /putrezita si nu se mai poate completa cu coroana.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca deja ai avut o experinta in trecut cu extractia altei masele, pentru ce-ti induci stres ca te va durea, cand stii sigur ca nu te va durea?
Nu crezi ca este inutil si fara pic de sens, ceea ce faci?
Relaxeaza-te si ocupa-ti mintea cu altceva mai util, ca nu te va durea deloc maseaua asta, chiar nu ai nici un motiv de grija si stii asta f bine.