| Yana444 a întrebat:

Buna TPU! Poate n-ar trebui sa intreb chestii legate de sănătate pe o platforma online, dar vreau sa va intreb daca credeti ca e ceva serios pentru ca nu prea vreau sa o ingrijorez pe mama. Acum cateva luni aveam dureri de burta ingrozitoare, o senzatie cum ca as vrea sa urinez dar nu puteam, si atunci incepeam sa respir foarte foarte greu. Mi-am facut analizele, au iesit foarte bune, asa ca am lăsat-o balta, pentru ca luni dupa aceea nu mi s-a mai întâmplat. Am patit un episod de acest gen recent, asa ca am inceput sa mananc mult mai sanatos, si pot sa zic ca chestia asta m-a ajutat. Oricum, cu toate ca am grija de mine, mai am episoade in care mi se face rau dintr-o data, respir foarte greu, am o stare cum ca lesin aproape. Ce credeti ca poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Smmo a răspuns:

Buna, spui ca ti-ai facut analizele, dar ai facut si o ecografie la abdomen? Ovarele, rinichii sunt bine?
Durerea de burta unde a fost si cum a fost, durere ascutita, surda? A trecut de la sine, ai luat vreo pastila?
Pentru starile de lesin, ce ai facut inainte, ai avut vreun stress in ziua respectiva, ti-a fost prea cald? Unde ti s-a facut rau, in autobuz, pe strada, acasa? Era intr-un loc cu lume multa, cu oxigen putin? Inima este ok? Bei lichide suficiente?
Nu-ti face griji ca o ingrijorezi pe mama, mergi si fa-ti toate analizele ca sa depistezi din timp afectiunile, mai ales ca esti mica, e vacanta si beneficiezi de analize decontate. Daca nu gasesc nimic foarte bine, ai la ce te raporta mai tarziu.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Starile de lesin poate apare din foarte multe cauze, de la lipsa hidratarii cu apa in timpul verii, lipsa mancarii, caderi de glicemie, statul in soare sau in incaperi foarte fierbinti, pana la probleme serioase de: anemie, diabet, probleme cu inima samd.

| anonimg a răspuns:

În locul tău aș face analize mai amănunțite. Sănătatea unui om este mai importantă decât ferirea altuia de îngrijorări.

Apoi când te simți rău și îți ies analizele foarte bine, asta înseamnă că trebuie să mergi la un alt medic.
Dureri acute de burtă și analize bune mă duce cu gândul la apendicită. Durerea ei poate fi localizată în orice parte a abdomenului. Cere tu medicului să te consulte în privința aceasta dacă nu ai făcut-o. Și cât mai repede; pentru că nu ști când vor apărea simptomele.
Orice ar fi nu-ți lua pauză până când nu vei descoperi cauza.
Îngrijorarea vine ca urmare a lipsei încrederii în Dumnezeu. Toți oamenii să se încreadă în Dumnezeu și nu vor mai exista îngrijorări de nicio parte.