| anonim_4396 a întrebat:

prima menstuatie mi s-a inceput pe data de 6 iunie si a durat o saptamana, iar pe data de 8 iulie ma duc la mare, credeti ca o sa mi se inceapa cat timp stau la mare pentru ca am auzit ca menstruatiile de la inceput nu sunt regulate. Daca o sa am menstruatie la mare ce sa fac, mi-e frica sa folosesc tampoane.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și tu cum te protejezi? Nu folosești tampoanele?
Dacă apare la mare, te protejezi, nu stai la soare, nu intri în apă, te hidratezi, etc.
Nu folosi tampoane interne pentru că ele nu sunt pentru virgine, să-ți fie foarte clar înțeles!
Distracție plăcută.
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Posibil sa iti vina sau posibil sa nu...la inceput vine aiurea, oricum sa ai absorbante la tine

| pietrean a răspuns:

Un ciclu menstrual normal tine intre 26-29 zile si incepe numaratoarea din ziua cand ti-a venit menstra. Tampoane,nu poti folosi,ca o sa stai tot cu frica,poate cu un pantalon scurt, o fustita.Dar nici nu ti-as recomanda sa stai la soare.Dar, nu cred ca o sa-ti vina la mare! Si apoi, asta este:nu esti nici prima, nici ultima care o pateste!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Da,este posibil sa-ti vina.
Tu trebuie sa fii pregatita pentru orice eventualitate.
Sai ai absorbante la tine, nu stai in soare, stai la umbra, te hidratezi corespunzator.
Te pup!

| kjkfhjkljlasdf a răspuns:

Hey inca ceva ma duc numai cu tata si fratii mei ce o sa le spun cand o sa stau numai in pantaloni scurti si nu o sa intru in apa? Mereu eu sunt prima care intra in apa.