| Fetitsa123 a întrebat:

Buna tpu.Prin luna iunie am mers la medicul de familie si mi-a zis ca am rinita alergica.Mi-a dat tratament dar nu mi-a zis daca trebuie reluat sau cat timp sa il iau. Eu l-am luat cat a scris pe prospectele medicamentelor.Pe unul scria sa il iau 10 zile pe altul zicea sa il iau pana imi trece.Am facut tratamentul dar acum iar am simptomele de inainte sa iau tratamentul.Sa repet tratamentul sau ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa te intorci la medicul de familie. Era de la sine inteles ca la terminarea tratamentului te intorci pentru o consultatie de reevaluare.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mergi IAR la medicul de familie!

Este posibil să-ţi dea acelaşi tratament, dar e posibil să-ţi schimbe medicaţia...

Toate cele bune.

| ElenaSA a răspuns:

Intreaba medicul.Dar de rinita alergica nu poti scapa asa usor.Eu am facut multe tratamente si tot degeaba.

Răspuns utilizator avertizat
| alee006 a răspuns:

Primul pas spre vindecare in caz de rinita alergica este evitarea factorului ce o declanseaza,deci,prin urmare,efectuarea unor teste de alergie,care se fac de obicei la praf,polen, mucegai si par de animale. Daca aceastea ies negative, nu inseamna ca alergia nu este prezenta, mai ales in cazul in care nasul infundat este insotit de stranut zilnic in repetate randuri, mancarimi ale ochilor si lacrimari.De rinita alergica se scapa greu sau deloc in cazul rinitei alergice sezoniere(la polen), a celei la praf, par de animale sau mucegai.Un prim tratament este bazat pe antihistaminice, pastile ce reduc simptomele alergice si picaturi antialergice.In caz de esec, se trece la adminitrarea de corticosteroizi nazali(tot un fel de spray). Corticosteroizii sunt foarte eficienti si pot fi administrati pe o perioada mai lunga.In cazul in care si acest tratament esueaza,iar alergia devine agresiva(rinita alergica poate provoca astm alergic, singura forma de astm care se poate vindeca) se trece la cea mai eficienta si singura metoda prin care alergica la polen, praf, par de animale etc poate fi vindecata complet: imunologia(administrarea de vaccinuri cu substanta ce provoaca alergia, pentru a reduce sensibilitatea organismului la aceasta). Aceste vaccinuri se fac timp de mai multi ani.Eu te sfatuiesc sa te intorci la doctor.Rinita alergica este o afectiune ce necesita mult timp de vindecare.Iti spun din proprie experienta.