| JusTPauL a întrebat:

Help me
Am o problema cu o măsea de minte
Este prima mea măsea scoasa.
A fost foarte dureros, a durat peste 2 ore extracția.
Ce ma neliniștește este faptul ca dentistul mi-a zis ca ma coasa acolo.
Acum după 6 zile ma uit la locul cu pricina și observ ca este gaura unde a fost măseaua. Iar ața este undeva mai în stânga către perete(obraz).
Este nkrmal sa fie asa?
Eu am crezut ca îmi coase gaura la măsea, ca zicea ca baga 5 bureți în ea sa ajute la refacerea osului.
Cine îmi poate explica cum sta treaba cu scosul de masele, mai ales cele de minte, complicate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad ca sunt numai dentisti si medici pe aici, majoritatea vocali vis-a-vis de durata interventiei si "calitatea" dentistului.

Nu exista un timp standard dupa care sa lucrezi cand vine vorba despre proceduri medicale. Poate dura 30min, 2 ore sau o dupa-amiza intreaga in functie de complicatiile aparute si de dificultatea actului medical.

Loc liber este normal sa ai.

Legat de cantitatea de anestezie. Din nou am vazut ca ai fost sfatuit. Iti las aici ce trebuie sa stii, extras direct din ghid.

"Pentru a obţine o anestezie locală cât mai adecvată procedurilor stomatologice, doza
maximă de lidocaină cu vasoconstrictor recomandată de U.S. Food and drug Administration
(FDA) este de 7mg/kgc pentru adulţi (aproximativ 3 carpule) fără a depăşi 500 mg; doza maximă
de lidocaină fără vasoconstrictor este de 4, 5 mg/kgc, fără să depăşească doza maximă absolută
de 300 mg. La copii, DMR este de 4, 5mg/kgc. Pentru procedurile stomatologice de rutină, dozele recomandate sunt de 1 - 5 ml, nedepăşind doza de 10 ml lidocaină cu adrenalină (200 mg
lidocaină). "

Nu stiti ce o carpula? Pai ce fel de dentisti sunteti mai nene... sad

Mai departe, legat de cei" 5 buretei". Exact asa se si numesc, bureti hemostatici resorbabili cu efect antiseptic (+/- antibiotic dupa nevoie). Numarul lor este irelevant. Se pune dupa caz.

Gingia se resoarbe, "gaura" se umple, alveola se va retrage in timp, pe scurt, nu esti primul si nici ultimul care isi face extractie de masea de minte, nu ai motive de ingrijorare.

Toate bune. Nu mai luati sfaturi medicale de le TPU!

| Anuket a răspuns (pentru anonim_4396):

A zis cineva că e dentist? Nu. Oamenii au vorbit din experiențele lor.

| Mieeez666 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu mai luati sfaturi medicale de pe TPU!"

De acord. Sau sfaturi in general.

| JusTPauL explică (pentru anonim_4396):

Pe mine ma îngrijorează faptul ca am gaura aia în spate în care poate întra mâncare foarte ușor.
Eu știu ca a zis ca o coase și asa mi-au mai zis și alții ca le-a fost cusuta gaura.
Eu vad ață aia acolo dar parca e pusa aiurea, am impresia ca să desfăcut gaura și nu cred ca e normal sa rămână deschisa pana se vindeca.

13 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Ai avut ghinion cu acel dentist. O masea de minte se scoate in maxim 15-20 minute(chiar si inclusa), gingia trebuie sa acopere osul complet, si cel mai important nu trebuie sa simti absolut nimic in timpul interventiei. La final trebuie sa ai un spatiu gol acolo unde va fi gingie.

Poate molarul a avut o pozitie nemaivazuta si a necesitat multe sectionari, altfel nu vad de ce a durat atat.

| JusTPauL explică (pentru Frank51):

Îl cunosc de ani de zile.
El zice ca scoate masele complicate pe care mulți dentiști de top din TM ii refuza.
Măseaua a fost puțin culcata, rădăcinile mergeau în spate dar și pe lângă măseaua de lângă.
Nu a putut sa o scoată decât după ce a polizato complet, apoi a scos rădăcinile cu penseta.
A zis ca 1 la 1000 e asa complicat cum am avut eu.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

La toate măselele sau dinții extrași rămâne o gaura unde a fost radacina. Dar daca te-a cusut înseamnă ca s-a rupt gingia si a trebuit cusuta. Gaura in timp se va astupa, gingia se va strânge si va acoperi-o. Dar va dura un timp.

| Yuoia a răspuns:

2 ore o extractie de masea? Fugi de colo!

| JusTPauL explică:

Am uitat sa specific ca nu pot deschide gura prea mult. Adică cât pot introduce un deget între dinți.
Dacă vreau sa o deschid mai mult nu ma lasă, doar dacă prind cu mana și trag iar atunci apare o durere. E normal și asta după 6 zile?

| Anuket a răspuns:

Din ce spui pare că te referi la operație, iar în cazul acesta este toul normal, exceptând bureții de care nu știu nimic, mie nu mi-a pus așa ceva.

| JusTPauL explică (pentru Anuket):

Da, pana la urma a fost operație. Nu am avut nici film, dar a zis ca el în mare parte asa le scoate.
A încercat normal sa tot tragă de ea dar nimic, se rupsese din măsea dar ea tot nimic chiar dacă se mișcă foarte tare.
A folosit 3 anestezii.
Iar acei '' bureti'' plus sângele ajuta la refacerea osului pentru ca a fost afectat.
Este 10 lei bucata, în general folosește câte 2, 3 maxim, la mine a fost nevoie de 5 sa umple gaura.

| Anuket a răspuns (pentru JusTPauL):

Trebuia să-ți facă film pentru că în 5 min ajunge și la el. Iar prin bureți cred că te referi la pansamenți care sunt pentru a opri hemotagia.
Prin 3 anestezii sper să te referi că a introdus acul de atâtea ori, mie mi-a pus de 4 ori ultima dată, altfel este extrem de mult căci zona amorțește imediat.
Iar dacă ai văzut firul aproape de obraz este pentru că gingia este unflată de la anestezie.

| JusTPauL explică (pentru Anuket):

Nu pansament, erau niște chestii mici cât ungia de la degetul mic, a băgat 5 din astea în gura. Eu crezând ca după coase gaura și nu se mai vede nimic, dar pot sa bag un pix pe gaura aia.
A făcut 3 anestezii pentru ca tot trecea anestezia și ma durea. Odată la 40 min făcea alta. Și asa pe final când m-a cusut iar trecuse efectul și ma cam durea.

| Anuket a răspuns (pentru JusTPauL):

Nu știu ce să-ți zic, mie mi-era imposibil să deschid gura, deci nu pot să fac comparați.