| mister1234 a întrebat:

Buna TPU stiti niste leacuri pentru tuse?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| kikidulcik a răspuns:

Buna! eu de obicei cad tusesc beau ceai cu miere.e foarte bun..sau poti sa faci urmatorul leac:Se curata cateva radacini de hrean dupa care se rade prin razatoarea fina, se amesteca cu zahar cafeniu, puneti aceasta compozitie intr-o craticioara cu capac si bagati in cuptorul incins dar cu focul stins.Lasam hreanul in cuptor aproximativ 2 ore. Se va stoarce compozitia, dupa care incercati sa strecurati. In lichidul obtinut se pune apa fierbinte, va rezulta un sirop subtire. Se va lua 1-2 linguri, de 3 ori pe zi, doza va fi luata in functie de varsta. Pentru copii doar 1 lingura de trei ori pe zi... sper sa te ajute