| xxNoLovexx a întrebat:

tocmai m-am apucat de fumat, si nu stiu de ce incep sa ametesc. Dupa 5 minute imi trece, dar stiu ca nu este normal. De ce mis e intampla asta? Fac ceva gresit?
PS.: Fara jigniri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Radu284 a răspuns:

Este normal sa ametesti la inceput, o sa treaca cu timpul. Banuiesc ca stii deja riscurile si beneficiile fumatului, asa ca, spre deosebire de ceilalti, nu o sa-ti zic sa te lasi. E viata ta, faci ce vrei cu ea.

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Greșit faci că fumezi, NU MAI FUMA!
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Esti incepator si probabil ametesti pentru ca tragi in piept

| Narcis2007 a răspuns:

Nu ti se oxigeneaza creierul...te vei obisnui dar te vei misca ca o leguma, mai bine te lasi pentru binele tau

| OnuOnulică a răspuns:

Crede-ma cel mai bine te lasi de fumat.
Totusi e pentru binele tau.

| SimonaCristina a răspuns:

Este hipoxie ( lipsa de oxigenare a creierului). Lasa-te de fumat, nu merita! Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Iti recomand sa te lasi de fumat neaparat!
Stii bine ca fumatul iti poate face rau! Stii ca dai pe tigari o gramada de bani in plus! Stii ca fumatul mareste riscul aparitiei multor boli! Gandeste-te mai bine la toate astea! Scrie-ti pe hartie motivele pentru care trebuie sa renunti la fumat.Alege-ti data exacta in care vei renunta la fumat, pentru a nu amana cu-n vesnic MAINE! Cu o zi inainte arunca toate tigarile si brichetele si fa-ti provizii de guma de mestecat, seminte sau biscuiti,din care sa ai tot timpul la tine.
Fa cat mai mult sport. Taie lemne, fa curatenie, fa gimnastica, orice te ajuta sa transpiri, eliminand astfel toxinele:sportul te ajuta sa te relaxezi si sa dormi bine!
Renunta la obiceiurile asociate cu fumatul. Daca obisniesti sa fumezi dupa mancare, iesi acum la plimbare sau mananca fructe.
Incearca de asemenea sa eviti alcoolul si cafeaua.
In prima zi incearca sa ai cat mai multe ocupatii, ca sa n-ai timp sa te gandesti la nevoia de a fuma o tigara.
Ce sa mananci?
Mananca multe cereale, spanac, smochine. Migdalele si stafidele sunt si ele foarte indicate.Cu cat aciditatea din organism e mai mare, cu atat mai repede te vei apuca de fumat.
De aceea evita:alcoolul, carnea, ouale si fructele acre.
Ti-am spus asta spre binele tau, tu decizi ce vei mai face in continuare!
P.S.:FARA JIGNIRI! Respectati sanatatea!
Te pup!

| SofiaAndreea a răspuns:

Pai probabil ca ametesti pentru ca, corpul tau nu este adaptat la tigari, iar din cauza fumului ametesti! FUNDA?

| MarianGabbe a răspuns:

Mai bine lasa-te! FUNDA!?

| InsertNameRightHere a răspuns:

Frate eu zic mai bine sa te lasi de fumat daca tot ametesti.Dar daca vrei sa continui nu te opresc