| ADRIANAROXANA a întrebat:

Va rog ajutati-ma si pe mine cu o problema.Am un perus(de fapt doi) si baiatul mi s-a imbolnavit.Nu mananca,nu bea apa, nu se misca prea mult, nu mai ciripeste si nu stiu ce sa ii fac.Va rog spuneti-mi ce are.Si spuneti-mi si ce pot sa ii fac(daca pot sa ii fac ceva). Papagalul are doar 5 ani. Urgentt!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| PookieBear a răspuns:

S-ar putea sa fi contactat o bacterie sa fi mancat ceva ce nu a fost proaspat sau curat! Nu ai precizat daca are si sindrom diareic cu fecale moi... daca ar fi avut asta inseamna ca are ceva la tubul digestiv si se putea rezolva cu cateva frunze de salcie care contin substante antidiareice si antibacteriene.Recomand sa il duci urgent la un veterinar sau sa intrebi la magazinul veterinar ce picaturi se recomanda pentru simptomele care le are, de obicei se dau picaturi cu antibiotic care se pun in apa.Pentru un diagnostic sigur mergi cu el la veterinar!:*:*