| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU vreau sa pun o itrebare mai intima si rusinoasa pentru mine.
De aproximativ 2 ani ma confrunt cu aceasta problema si m-am saturat de ea si trebuie sa recunosc ca sunt si putin speriata.
Am 16 ani si ma conftunt cu problema zonei mele intime care din aceasta curge un lichid transparent cu ceva alb in el si urat mirositor zilnic am aceeasi problema.
Cand imi fac baie, ma imbrac si trece aproximativ 30-45 de minute si chilotii mei sunt plini de acest lichid insuportabil.
Nu stiu ce sa mai fac. Vreau sa mentionez ca sunt virgina. Deci daca stie cineva de ce ma confrunt cu aceasta problema, cum sa o rezolv, ce trebuie sa fac sa scap de ea sau un tratament, orice numai sa scap de aceasta povara va rog ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

La adolescentele virgine poate sa apara asa numitul "sindrom infectios neinflamator "(vaginoza bacteriana). Este determinat de o pierdere a echilibrului dintre microorganismele ce alcatuiesc in mod normal flora existenta in vagin. Ca sa intelegi, pierderea echilibrului microflorei vaginale inseamna o scadere drastica a nivelului de bacterii care sunt "bune"(lactobacili) si o crestere a bacteriilor care sunt mai putin "prietenoase" cum este, spre exemplu, Gardnerella vaginalis. Inmultirea bacteriilor mai putin "prietenoase" este de obicei tinuta sub control de catre nivelurile mai mari ale lactobacililor.

Organismul tau a avut timp suficient (2 ani) sa restabileasca, pe cale naturala, acest echilibru ---dar n-a facut-o si este un motiv serios pentru a apela la ajutor medical specializat. Asadar, du-te la un medic ginecolog!

p.s. Pana ajungi la medic te sfatuiesc :
* sa faci dus, nicidecum sa te imbaiezi in cada
*sa folosesti sapunul de fata pentru igiena intima
* sa consumi iaurturi probiotice (contin lactobacili)

| Caro34 a răspuns (pentru alessia5158):

Totul este OK, dar sa nu folosesti sapun de fata ci sapun cu pH neutru specific zonei intime fiindca acesta nu-i asa dur si nu usuca repede zona intima. Poti folosi o crema de Clotrimazol sau Triderm in prealabil testata pe o bucatica mica de piele. Mai poti folosi pliculete de Septovag in apa de spalare, chilotul si maioul mereu dezinfectate cu clor la spalare, la fel si lenjeria de pat, prosoapele si mare atentie pe unde te asezi cu fundul. Lenjeria intima sa fie mereu din bumbac si nu chiloti tanga si prostii! Zona respectiva va fi iritata si mereu plina de microbi. Foloseste absorbante de zi subtiri pe care sa le poti schimba de fiecare data, iar o data pe zi lenjeria de corp. Numai bine!

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Este un lucru normal.Foloseste gel intim cand faci baie ca ajuta si la improspatare si nici nu mai curge asa in exces.Iar daca ai de mers undeva si te temi ca ai putea sa te uzi sau pur si simplu te deranjaza puneti in.perioada in care curge mai mult un proteslip.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La adolescentele virgine poate sa apara asa numitul "sindrom infectios neinflamator "(vaginoza bacteriana). Este determinat de o pierdere a echilibrului dintre microorganismele ce alcatuiesc in mod normal flora existenta in vagin. Ca sa intelegi, pierderea echilibrului microflorei vaginale inseamna o scadere drastica a nivelului de bacterii care sunt "bune"(lactobacili) si o crestere a bacteriilor care sunt mai putin "prietenoase" cum este, spre exemplu, Gardnerella vaginalis. Inmultirea bacteriilor mai putin "prietenoase" este de obicei tinuta sub control de catre nivelurile mai mari ale lactobacililor.

Organismul tau a avut timp suficient (2 ani) sa restabileasca, pe cale naturala, acest echilibru ---dar n-a facut-o si este un motiv serios pentru a apela la ajutor medical specializat. Asadar, du-te la un medic ginecolog!

p.s. Pana ajungi la medic te sfatuiesc :
* sa faci dus, nicidecum sa te imbaiezi in cada
*sa folosesti sapunul de fata pentru igiena intima
* sa consumi iaurturi probiotice (contin lactobacili)

| DonarisDona a răspuns:

Se numește secreție vaginală.
E normal, arată că organismul se curăță astfel și se lubrifiază.
Toate fetele au așa ceva. Nimic de îngrijorat! Așa eram și eu, habar nu aveam ce se întâmplă și eram destul de îngrijorată, dar cum am zis, nu-ți face griji, nu-i nevoie de medic!happy

| Deliaaa2003 a răspuns:

Hmm.E ceva normal si eu si posibil multe alte fete au problema asta.Stiu ca e foarte enervant ..nu prea ai cum sa scapi de chestia asta