| naoko a întrebat:

Vreau sa stiu apsolut totul despre apendicita. Tata are apendicita si se opereaza la Bucuresti.Am intrebarile urmatoare:
Cum faci apendicita?(de la ce)
Cum stii ca ai apendicita?
Cat timp esti spitalizat?
Ce ai voie sa mananci in fiecare zi?
Vrei Funda?
Raspundeti la intrebari va roog,ma ingrijorez,in afara de ultima, poti raspunde cand vrei!laughing

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bulin a răspuns:

Apendicita este inflamatia apendicelui vermiform.Cauza acestei afectiuni poate fi, in multe dintre cazuri, obstructia lumenului, a cavitatii organului, fie datorita unei proliferari limfatice stimulate bacterian sau a unui mic corp strain (sambure, samanta). Apendicita este insotita de simptome specifice dureri in fosa iliaca dreapta (partea dreapta de jos a abdomenului) iradiaza in membrul inferior drept, in testicule uneori cand apendicele este sub ficat apar si dureri in epigastru, hipocondru drept. Durerea este insotita de febra, greata, varsaturi uneori ameteli.Doar chirurgii pot pune acest diagnostic, ca analize se urmareste numarul leucocitelor(care arata daca exista o infectie in corp) si o ecografie.Stai in spital o saptamana, daca esti diagnosticat nu se impune un regim alimentar pana la operatie.Dar dupa operatie se impune un regim alimentar strict si mare atentie daca apare constipatie sa nu ia laxative eventual un supozitor cu glicerina.Singurul tratament este chirurgical operatia se numeste apendicectomie.Alte detalii mai vrei? Dupa operatie va primi tratament cu antibiotic, se recomanda repaos.De mers exista sanse sa meagra si dupa ce se trezeste din anestezie.Si sa iti dau un sfat refuza sa faci rahie ca anestezie deoarece daca misti capul dupa ce ti-a facut-o ramai cu migrene TOATA VIATA in concluzie mai buna este cea generala.

| naoko explică (pentru bulin):

Mersi! Dar vreau sa te intreb:Mai degraba, care sunt acele corpuri, doar samburi si seminte?

3 răspunsuri:
| Eusicamatat a răspuns:

Apendicita se face de la coji de seminte stii ca ai apendincita cand te doare rau sub burta dintr-o parte in alta stai spitalizat 2 3 zile poti manca orice si da vreau fundawinking

| bulin a răspuns (pentru Eusicamatat):

Dupa operatie se respecta o saptamana regim post operator nu mananci orice.Da, se ocluzeaza lumenul apendicului cu fecaliti, simburi de fructe sau coji de sminte alti paraziti sau corpuri straine etc.