| dalii389 a întrebat:

Vreau să știu cum aș putea slăbi mai repede, de la un timp m-am ingrasat. sad. Eu încerc să nu mai mănânc nimic. Ce ar trebui să fac?
Dau funda și sper să mă poată ajuta cineva! Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Nu te infometa! Mananci la mesele principale, iar cina nu mai tarziu de ora 19 (daca e mai devreme, e mai bine).
Eu am renuntat la paine, dulce, cafea si, in timp, am scazut de la 122 la 105.
Depinde si de metabolism. Eu am avut de unde scadea, de aici diferenta de 17 kilograme in minus. Poti tine o evidenta saptamanala, sa te cantaresti in fiecare weekend, sa vezi cat ai dat jos.
Nu trebuie sa fie mult, ci doar sa observi ca regimul tau functioneaza.
Nu ai nevoie de miscare si exercitii fizice, decat daca vrei sa grabesti scaderea in greutate.

16 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

A nu manca nimic nu e o solutie. Trebuie doar sa reduci portiile si sa renunti la paine, dulce si sa nu consumi nimic intre mesele principale. Nu ai cum sa nu slabesti astfel. In timp, vei vedea rezultate pozitive.

| dalii389 explică (pentru dannyel86):

Poți să îmi spui când ar fi bine să mănânc? Dar eu cred ca cea mai bună soluție ar fi să nu mai mănânc.

| dalii389 explică (pentru dannyel86):

Pot să mănânc lapte cu cereale? Nu o sa mai mananc paine si nici dulciuri dar nu stiu ce sa pot să mănânc dimineața, după amiază si seara. Nu mai mănânc nimic după ora 18.

| dannyel86 a răspuns (pentru dalii389):

Poti mananca lapte cu cereale, dar trebuie sa tii cont de cantitati (e valabil la orice masa).
Nu stiu cat mananci tu, dar eu eram pe sistemul "cat e in farfurie, mananc tot!". De aceea a trebuit sa reduc portiile. Nu-mi place sa las mancare neconsumata in farfurie. E risipa pura si mai degraba se gateste mai putin, exact cat se mananca.

| dalii389 explică (pentru dannyel86):

Multumesc frumos! happy

| dannyel86 a răspuns (pentru dalii389):

Mult spor! Vei reusi! happy

| dannyel86 a răspuns (pentru dalii389):

Nu te infometa! Mananci la mesele principale, iar cina nu mai tarziu de ora 19 (daca e mai devreme, e mai bine).
Eu am renuntat la paine, dulce, cafea si, in timp, am scazut de la 122 la 105.
Depinde si de metabolism. Eu am avut de unde scadea, de aici diferenta de 17 kilograme in minus. Poti tine o evidenta saptamanala, sa te cantaresti in fiecare weekend, sa vezi cat ai dat jos.
Nu trebuie sa fie mult, ci doar sa observi ca regimul tau functioneaza.
Nu ai nevoie de miscare si exercitii fizice, decat daca vrei sa grabesti scaderea in greutate.

| Qwwww a răspuns:

Tot ce trebuie să faci este să bei un pahar de apă cu lămâie pe stomacul gol în fiecare dimineaţă. Acest obicei trebuie să fie repetat în mod regulat timp de două săptămâni. După 14 zile vei fi mai subţire şi mai sănătoasă, deoarece ai eliminat toate toxinele din corp.

| dalii389 explică (pentru Qwwww):

Eu nu mai beau apă plată de câteva luni. Doar apă cu lămâie

| dalii389 explică (pentru Qwwww):

Eu de cateva luni nu mai beau apa plata doar apa cu lamaie

| Clara1 a răspuns:

Ceai de ghimbir. Este cel mai bun. Bei mereu in loc de apa. Intr-adevar, ustura putin cand il bei, dar este cea mai buna metoda. Am cunostinte care chiar daca au slabit foarte mult, continua sa il bea pentru ca se simt mult mai bine si nici gripa nu au mai avut de cand au inceput cu acest ceai. Gasesti in piata, in supermarket, iei, il cureti si faci ceai din el. Sa nu il indulcesti deloc! Bafta!

| Cosmiiin29 a răspuns:

Buna, nu conteaza in mare parte cat mananci (bine, exista o limita) cii in special ce mananci si o spun din experienta. E o mare greseala daca renunti la o masa din cele 3 mese principale ale zilei. Se spune ca te ingrasi mai mult daca sari peste o masa, decat daca la respecti pe toate.

Iti voi spune cum am reusit eu sa slabesc:

-Bea cel putin 2 litrii de apa pe zi. Eu beam 3, dar asta e suficient si 2.
-Renunta cat mai mult sau chiar definitiv la dulciuri si orice inseamna zahar (stiu ca e greu, dar crede-ma imi vei multumi mai incolo), dar si la orice contine ulei. Pe scurt prajeli.
-Nu in ultimul rand miscare. Nu conteaza ca mergi la o plimbare sau alergi prin parc, dar nu te gandi ca daca alergi kilometri intregi in fecare zii vei slabi.

Daca ar fi sa aleg intre alimentatie si miscare, as alege alimentatia.

Respecta cu strictete ce ti-am spus, asa am facut si eu, iar in 2-3 luni am slabit 9KG. Succes!

| dalii389 explică (pentru Cosmiiin29):

Cosmiiin29, ce ar trebui sa mananc?

| Cosmiiin29 a răspuns (pentru dalii389):

Orice. Dar conteaza cum sunt gatite. De exemplu carnea in loc sa o prajesti in tigaie cu ulei, o poti fierbe sau sa o pui la gril. Iti recomand si salate cat mai multe pentru ca ele contin putine calorii si tin si de foame. Mananca orice fel de mancare dar redu uleiul si zaharul din alimente.

Practic ca sa slabesti trebuie sa mananci putine calorii de asta ti-am zis sa renunti la ulei si zahar ca ele contin cele mai multe. Daca te feresti de acestea vei slabi fara sa-ti dai seama.

| dalii389 explică (pentru Cosmiiin29):

Si de cate ori pe zi?

| Cosmiiin29 a răspuns (pentru dalii389):

Cel mai bine e de 3 ori pe zi in cantitati moderate. Nici prea mult nici prea putin.

| Paty14 a răspuns:

Si eu am aceiasi problema. Iti recomand ca in fiecare seara sa faci abdomene, si sa nu mananci dupa ora 6. Si fara paine, doar o felie maxim doua pe zi. Incearca sa nu mananci dulciuri mai ales cipsuri si ciocolata, si sa faci sport. Redu din calorii si din sucurile acidulate. Ai putea sa bei sucuri naturale.

Sper ca te-am ajutat!