| anonimulmut a întrebat:

Bună,Tpuuuuu!
MI-A INTRAT UN CUI RUGINIT ÎN PICIORUL STÂNG...
MĂ DOARE (menționez că nu mă doare foarte tare, din când în când mă mai pocnesc niște dureri insuportabile dar așa in rest simt un disconfort, atât) și mi s-a umflat piciorul...
Am făcut un vaccin antitetanos dar din păcate tot așa nașpa îmi este picioru' Am luat amoxicilină 4 zile și mai am încă o zi de tratament. La spital doctorița de acolo mi-a spus, SĂ MĂ SPĂL CU APĂ ȘI SAPUN (M-AM SPĂLAT) SĂ-MI DEZINFECTEZ PICIORUL CU APĂ OXIGENATĂ SAU BETAINE (AM FĂCUT). Tratamentul l-am luat mereu din 12 în 12 ore, am ținut gheață... Ce sa fac? Oare mi s-a infectat piciorul? ȘTIE CINEVA CE POT FACE? Poate a mai pățit cineva, ceva ASEMĂNĂTOR. Oare trebuie să mă duc la spital să mă curețe?
MULȚUMESC!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Iti dai seama, acel cui ti-a rupt tesuturile (pielea, muschii, nervii), iar pentru vindecare este nevoie de timp, uneori chiar luni- sau ani de zile.

Problema este doar sa nu se infecteze rana, pana ce se inchide bine suprafata ranii (sa nu faca puroi sau sa nu porneasca in sus o dunga neagra pe membrul afectat.
In asemenea cazuri IMEDIAT trebuie mers la un medic chirurg, care sa curete rana infectata!

| anonimulmut explică (pentru Bula):

Mulțumesc pentru sfat. Voi merge la spital în seara asta. Nici nu pot calcă pe picior. Merg țopăind ca un iepure și mi-e greu!

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La chirurgia de la ortopedie, să te curețe cumsecade.