| luisanamy a întrebat:

Un prieten sa înţepat într-o sârmă la mână dar pe laterală unde e degetul mic, iar acum tot iese puroi. Ce poate face sa se vindece gaura de unde tot iese puroi. Nu poate merge la medic pentru că locuieşte în vârf de munte.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Sa stoarca puroiul pana ii iese sange curat din rana apoi sa-si puna degetul in motorina sau sa spele rana cu motorina!

| iulian1302 a răspuns:

Buna! In primul rand vreau sa iti spun faptul ca daca s-a intepat intr-o sarma ruginita cel mai bine ar fi sa mearga de urgenta la medic deoarece ii trebuie facut un vaccin Antitetanos ( stiu ca locuieste in varf de munte dar ar trebui sa faca cumva sa ajunga la medic) deoarece daca nu ii este administrat acest vaccin i-se poate infecta tot corpul si poate face septicemie. Daca totusi nu poate ajunge nici cum, acel puroi trebuie scos afara din deget si rana trebuie dezinfectata cu apa oxigenata/spirt(desii ustura daca dezinfecteaza cu spirt). Dupa ce dezinfecteaza rana trebuie sa o badajeze si sa mentina acea zona curata.

| FreyLike a răspuns:

De obicei se recomanda mersul la doctor....Stiu ca locuieste in varf de munte, dar totusi, mai ales daca era o sarma ruginita, trebuie neaparat.Sa faca un efort, altfel s-ar putea infecta. Eu am fost o data cu situatie asemanatoare si mi-a facut un vaccin Antitetanos...

| Tumblirish a răspuns:

De ce nu poate chema o salvare? sa spuna care e situatia si sa vina aia sa-i faca vaccin chiar daca ii in varf de munte.fac ei cumva si ajung

| iulian1302 a răspuns (pentru Tumblirish):

Ambulantele abia reusesc sa se deplaseze in orase la urgente care necesita intra-devar ajutor medical de urgenta ( lipotimiile, infarcturile, accidentele rutiere, etc). Nu zic ca aceasta nu este o urgenta dar ambulanta nu cred ca se va deplasa! Oricum acest vaccin se face din cate stiu doar intr-o unitate spitaliceasca! Nu vreau ca acest raspuns al meu sa fie luat in nume de rau dar acestea sunt conditiile in Romania( spun acestea deoarece cunosc un caz similar cu cineva care locuieste la tara si a avut nevoie de ajutor medical si nu a mers ambulanta pe motivul ca sunt foarte multe solicitari si ca nu le fac fata). Totusi merita sa incerce sa sune la ambulanta... oricum si daca se va deplasa o ambulanta, asa cum am spus si mai sus, nu ii va face acel vaccin ci il va transporta la spital!