| Iasmina12345 a întrebat:

Buna,vreau sa ma ajuti va rog cei care ati trecut prin ce trec eu.Sunt foarte speriata sa nu am vreo boala grava, foarte teama.Am sa va spun simptomele mele, ametesc, cand merg pe strada imi pierd dezechilibrul si parca imi simt picioarele moi si ce ma enerveaza cel mai tare este faptul ca vad tot in jurul meu ca si cum ar fi ireal si nu ma pot concentra pe un obiect sau pe vreo persoana pentru ca mi se pare ciudata si ca vad in ceata chiar daca nu am probleme cu vederea.Analizele la sange mi le-am facut si sunt toate perfecte. Urmez tratament cu aprozalam si cipralex.Dar nu inteleg de ce am aceste stari va rog frumos daca ati trecut prin asa ceva sa ma ajutati va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Cred că e covid.
Acum serios, nu ai fost pe la vreun medic care să te facă să înțelegi ce ai? Caută alt medic, atunci.
Eu aș bănui ce ai, însă nu pot să îți dau diagnostice, că nu sunt specialist. Însă, pare a fi afecțiunea aia de care spunea la radio când dădea reclamă. Fertij sau cum?

| Iasmina12345 explică (pentru T0T):

Am fost de mi-am facut toate analizele la sange si am fost la psihiatru si urmez tratament.

| T0T a răspuns (pentru Iasmina12345):

Urmezi tratament pentru ce? Medicul ăla nu ți-a spus pentru ce e tratamentul?

| Iasmina12345 explică (pentru T0T):

Anxietate

| T0T a răspuns (pentru Iasmina12345):

Și te-ai gândit că e de la asta? Dacă ai anxietate poate fi. Oricum anxietatea e o problemă. Scapă de ea și vezi după.

| Andreeush a răspuns:

Dacă analizele ți-au ieșit perfect care e problema?
Poate ești doar un pic stresată.

| Iasmina12345 explică (pentru Andreeush):

Asta nu inteleg nici eu ...pshiatra mea spune ca am anxietate, dar ma sperie starea asta de irealitate, si ma gandesc ca daca am probleme neurologice...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine sa iti pierzi dezechilibrul. Inseamna ca ai echilibru angel

| Iasmina12345 explică (pentru anonim_4396):

Eu zic ca daca vrei sa spui ceva spune o frumos, si nu inteleg ce sens au raspunsurile acesta...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iasmina12345):

Dar ce, nu am vorbit frumos? happy Am spus ceva corect.

| Lorena6879 a răspuns:

Salut, ma simt asa cum te simți tu, dar nu știu ce ar putea fi, am anxietate, dar partea cu irealitatea și amețeală nu o pot înțelege, ma simt deparca nu mai sunt eu.
Am fost la neurologie, am făcut RMN și totul e bine
Miau dat ceva vitamine cu b12 sa iau, dar la psihiatru nu am fost. Simptomele mi-au apărut brusc acum 2 luni și ma simt oribil. sad
Când tiau apărut simptomele?

| Iasmina12345 explică (pentru Lorena6879):

Pai mie mi-au aparut treptat si eu prima data nu am dat importanta.Ar trebui sfatul meu care sunt in aceeasi sitatie ca tine sa mergi la psihiatru pentru ca fara tratament din pacate nu poti scapa de anxietate.Iti spun din propria experienta din contra se inrautateste.

| Iasmina12345 explică (pentru Lorena6879):

Dar la tine irealitatea cum se manifesta?

| Lorena6879 a răspuns (pentru Iasmina12345):

Am o confuzie și ma amețesc, mie mi-au apărut brusc simptomele astea, dar nu cred ca e de la anxietate

| Lorena6879 a răspuns (pentru Iasmina12345):

Ma ia cu o stare de confuzie și stare de leșin, dar când a-mi pun mintea la contribuție ma ia aceste simptome

| Ioanamaria456 a răspuns:

Bună, și eu am anxietate destul de severa, și am și eu acea stare ciudata de confuzie, deparca nu e real nimic, ceva neurologic nu am, și nici tu nu ai, eu am problema cu concentrarea, și amețesc, nu ma pot concentra pe anumite obiecte sau când ma concentrez, amețesc
Mie doctorul mi-a zis ca am o dereglare de electroliți din corp, mi-a dat multivitamine și minerale de la alevia, nu e nicio schimbare deocamdată, dar mi-a zis ca după 2-3 luni de tratament o sa ma simt mai bine.
De o luna ma simt asa și nu mi-a trecut încă, stai liniștită ca nu e nimic grav, ești tânără și te refaci.

| Ioanamaria456 a răspuns:

De cât timp ești așa?